Ayda 209,3 dakika telefonla görüşüyoruz


Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun, Türkiye'de bir kişinin ayda ortalama 209,3 dakika telefonla görüştüğünü söyledi. Ferudun, Türkiye'nin aylık ortalama konuşma süresi bakımdan Avrupa ülkeleri arasında 3. sırada yer aldığını belirtti.Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun "Yerel basınla buluşma" toplantısının ilkini Trabzon'da Zorlu Grand Otel'de gerçekleştirdi. Füsun Feridun, burada yaptığı konuşmada, GSM sektörüne ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye'de aylık ortalama kişi başına konuşma süresinin 209.3 dakika olduğunu ifade eden Feridun, "Dünyada aylık ortalama konuşma süresi en yüksek üç ülkelere 249.4 dakika ile Fransa, 231 dakika ile İrlanda ve 209.3 dakika ile Türkiye olarak sıralanıyor. Bu uranlara göre, Türkiye aylık ortalama konuşma süresi bakımından Avrupa ülkeleri arasında 3. sırada yer alıyor." dedi.

Türk halkının yılda 132 milyar dakika konuştuğu bilgisini veren Feridun, bu oranın yüzde 82'ini mobil trafiğin oluşturduğuna işaret etti. Feridun, Türkiye'de 61,5 milyon abone, yüzde 85 oranında penetrasyon bulunduğunu kaydetti. Türkiye'de ön ödemeli hat oranı yüzde 72.1, faturalı hat oranı ise yüzde 27.9 olduğunu anlatan Feridun, AB'de ise yüzde 51 ön ödemeli, yüzde 49 faturalı olmak üzere dengeli bir kullanım olduğuna vurgu yaptı.

Avea'nın Türkiye'nin en genç ve dinamik operatörü olduğunu belirten Feridun, kullanıcılarının yüzde 46'sını 15-24 yaş grubunun oluşturduğunu söyledi. Feridun, müşterilerinin yüzde 76'sının 34 yaş altında olduğunu, Avea'nın gençlere hitap eden bir marka olarak tanımlandığını dile getirdi.

Karadeniz bölgesinde 2010 yatırım planlarında Trabzon'un ilk sırada yer aldığını bildiren Feridun, 2010 yılı yatırımları sonucunda Trabzon'da yüzde 33 oranında 2G şebekesi, yüzde 25 oranında da 3G şebekesi geliştirileceğini sözlerine ekledi.

CİHAN