LG, dünyanın ilk çift çekirdekli telefonu olan LG Optimus 2X'i tanıttı.

Akıllı telefonların hızla çoğaldığı, her markanın birbirinden farklı model çıkardığı dönemde LG, rakiplerinden sıyrılan bir modeli piyasaya çıkarıyor. LG Optimus 2X ismindeki telefonun en büyük özelliği çift çekirdekli olması. Bu özellik sayesinde de dünyanın ilk çift çekirdekli telefonu ünvanını kazanıyor.

LG Optimus 2X, Nvidia Tegra 2 platformunu kullanıyor. İçerisinde 2 adet 1 GHz'lik Cortex A9 çekirdeği barındırıyor. Telefonun genel özelliğini sıralayacak olursak; 4 inç dokunmatik ekrana, Android 2.2 işletim sistemine, 8 GB dahili hafızaya, 8 MP arka 1.3 MP ön kameraya, microSD kart desteğine, HDMI ve microUSB çıkışlarına sahip. 8 MP kamerasıyla 1080p video çekebilme desteği de sunan LG Optimus 2X, birçok işlemi aynı anda yapabilmeyi ve hız kaybı yaşanmamasını sağlıyor. 8Gb dahili hafızası bulunan cihaza 32 GB'a kadar microSD ile ekleme yapmak mümkün.

Telefon ilk olarak gelecek ay içerisinde Güney Kore'de satışa çıkacak. Avrupa ve Amerika için kesin bir tarih belirtilmese de 2011 yılının ilk çeyreğinde satışa başlanması bekleniyor.


Kaynak: VETEKNOLOJİ