Siber-korsanların 2011 hedefleri


Amerikan antivirüs program yazılımcısı bir firma, 2011’de en fazla siber-saldırı alması beklenen sitelerin listesini yayımladı.

"Tehdit Beklentileri" başlıklı raporda, siber-korsanların,bilgisayarkullanıcılarınınelektronikposta yollama alışkanlığından vazgeçmesi nedeniyle, bu yıl e-mail yoluyla gerçekleştirilen saldırılara rağbet göstermemesinin beklendiği belirtildi. Firma yetkililerine göre, Twitter, Facebook, Gowalla, Foursquare gibi sosyal paylaşım sitelerinin, kullanıcıların artan ilgisi nedeniyle bu yıl siber saldırılara daha fazla uğraması bekleniyor.

APPLE DA HEDEFTE

Rapora göre iPhone,iPadgibi mobil cihazların, bu yıl virüs saldırılarına maruz kalması muhtemel. Uzmanlar, virüs saldırılarına uğramaması ile tanınanApplefirmasına ait yazılımların da, 2011’de siber-korsanların hedeflerinden birisi olacağını öngörüyor. Firma yetkilileri, Wikileaks sitesinin destekçileri tarafından son haftalarda düzenlenen siber saldırıların da 2011’de ‘Hacktivizm’ hareketinin devam edeceğine bir işaret olarak yorumlanabileceğini belirtiyor.

GAZETE HABERTURK