Bilgisayar korsanlarının 2011'deki ana hedefleri arasında popüler sosyal ağlarla tablet bilgisayarlar olacak.
Amerikan antivirüs yazılımcısı bir firma, 2011’de en fazla siber-saldırı alması beklenen sitelerin listesini yayımladı. “Tehdit Beklentileri” başlıklı raporda, siber-korsanların, bilgisayar kullanıcılarının elektronik posta yollama alışkanlığından vazgeçmesi nedeniyle, bu yıl e-mail yoluyla gerçekleştirilen saldırılara rağbet göstermemesinin beklendiği belirtildi.

Firma yetkililerine göre, Twitter, Facebook, Gowalla, Foursquare gibi sosyal paylaşım sitelerinin, kullanıcıların artan ilgisi nedeniyle bu yıl siber saldırılara daha fazla uğraması bekleniyor.

Rapora göre iPhone, iPad gibi mobil cihazların, bu yıl virüs saldırılarına maruz kalması muhtemel. Uzmanlar, virüs saldırılarına uğramaması ile tanınan Apple firmasına ait yazılımların da, 2011’de siber-korsanların hedeflerinden birisi olacağını öngörüyor.

Firma yetkilileri, Wikileaks sitesinin destekçileri tarafından son haftalarda düzenlenen siber saldırıların da 2011’de ‘Hacktivizm’ hareketinin devam edeceğine bir işaret olarak yorumlanabileceğini belirtiyor.


Kaynak: YAHOYT