Çay siparişinde teknolojik devrim


Hızla gelişen teknoloji, alışkanlıkları da bir o kadar hızla değiştirmeye devam ediyor.

Çay siparişlerinin vazgeçilmezi diyafonlarda, teknolojik yeniliklerden nasibini alarak yerlerini önce el telsizlerine şimdilerde de sosyal iletişim ağlarına bıraktı.

Kırklareli'de çay ocağı işleten Çağatay Tetik (23), çay siparişlerini diyafon yerine MSN veFacebooküzerinden alıyor. Girişimci çaycı Tetik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilgisayarın günlük hayata girmesiyle, çay siparişinde böyle bir yöntemi de hayata geçirdiğini söyledi.

Diyafonu 'sabah tak, akşam çıkar, kablo uzat' gibi zahmetleri nedeniyle teknolojiye yenildiğini anlatan Tetik, şunları söyledi:

''Esnaf, başta bu uygulamaya alışamadı, diyafon çaycılıkta vazgeçilmez olduğu için, esnaf yıllarca buna alışmış. Ama diyafon günümüz teknolojisinin yanında çok zahmetli. Her işletmede hemen hemenbilgisayarvar, bilgisayar yoksa bile insanlar cep telefonlarından dahi sosyal iletişim kanallarına bağlanabiliyorlar.

Bunu görünce hem uzak esnafın dükkanına kablo çekip, her sabah diyafon tak, akşam geri topla derdinden kurtulmak için böyle bir yöntemi hayata soktum. Tek tek esnafa MSN ve Facebook adresimi dağıttım. Bir süre sonra hepsi alıştı, siparişler jet hızıyla gelince, bizde ışık hızıyla servisimizi yapmaya başladık. Çevrede yaklaşık 50 esnaftan bu yolla sipariş alıyorum, hemde diyafonun o rahatsızlık veren sesinden de çay içmeye gelen müşterilerim etkilenmiyor.''

AA