Onu hiç böyle görmediniz - Foto


Mercedes Benz'in hayal kırıklığına yol açan Smart projesinin aksine Mini, başarılarına yenilerini ekliyor.


25.01.2011,17:41:14
İlgili Foto Galeri

Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
BMW Grubu bünyesinde hayat bulan Mini'nin ilk crossover modeli Countryman, geçen yıl son iki 2 ayda 200'den fazla müşteriye ulaştı, Mart ayına sıra yazmaya başladı.

Klasik MİNİ konsepti ile son dönemde önem kazanan crossover tarzını bir araya getirmeyi hedefleyen otomobil, böylece tasarım ve tarz kadar fonksiyonel beklentilere de cevap verebilecek.

4 rakamına odaklanan Countryman, öncelikle markanın dördüncü modeli, 4 metreyi aşan uzunluğa sahip, 4 kapılı ve aynı zamanda dörtçeker seçeneği de var. Türkiye'de Avrupa'dakinin aksine dizel motorlarla yola çıkmayan Countryman,BMWGrubu'nun geliştirdiği 1.6 litrelik 2 farklı (Cooper ve Cooper S olmak üzere) benzinli motorla alınabiliyor. All4 adı verilen dört tekerlekten çekiş sistemi ve 6 ileri yarı otomatik şanzıman opsiyonlar arasında yer alıyor. İşte Mini Countryman'in sürüş izleniminde öne çıkan 10 özelliği...

- Farları, altıgen ızgarası, arka stopları ile klasik MİNİ görünümünü koruyarak sıra dışı bir crossover olabiliyor.

- 4 metreyi aşan uzunluğu, arka kapıları sayesinde ailecek kullanılabilecek bir model haline geliyor.

- Dış tasarımda olduğu gibi MİNİ çizgileri iç mekana hakim; orta konsola entegre irice hız kadranı, uçak kokpitini hatırlatan butonlar dikkat çekici.

- Bilinen merkezi konsol yerine, önden arkaya doğru uzanan ray sistemi kullanılmış, böylece bardak tutucuları, harici ses cihazları,mobiltelefonlar gibi pek çok kişisel eşyanın entegrasyonu için yer var.

- Arka koltuklar iki ayrı oturma alanı olarak kullanılabildiği gibi, isteğe göre üçlü oturma düzeni alınabiliyor.

- 350 litrelik bagaj alanı, bu tarzda birotomobiliçin oldukça kullanışlı.

- 122 beygir güç üreten Valvetronic teknolojisine sahip benzinli motorla birlikte Cooper Countryman, 10.5 saniyelik 0-100 km/saat hızlanması, 190 km/saat son hızı ve 100 km'deki 6.1 litrelik yakıt tüketimi ile 142 gramlık karbondioksit salımı değerleriyle oldukça verimli.

- Ancak Steptronic özellikli altı ileri otomatik şanzıman dana çokekonomiodaklı ve özellikle hızlanmalar konusunda isteksiz kalabiliyor.

- Countryman, Klasik MİNİ'nin go-kart sürüş karakteri bir miktar yumuşatılsa da, kullanım konusunda eğlenceli ayrıcalığını koruyor.

- 26.5 bin (56.5 bin TL) Euro'dan başlayan fiyat etiketiyle sıra dışı bir otomobile sahip olma isteğini kolaylaştırıyor.

ZAMAN