Fizy.com geri dönüyor


Telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç sebebiyle bir süredir erişimi engellenen popüler müzik portalı fizy.com, Turkcell ile güç birliği yaptı.


30.01.2011,14:51:33


Bu sayede sektörün büyümesi adına öncü rol oynayan birlikler ile telif hakları konusunda mutabakata varılırken, fizy.com tamamen yasal bir dijital müzik platformu haline geldi. Müzik tutkunlarının yerli yabancı milyonlarca parçayı ücretsiz olarak dinleme keyfine devam etmesine de imkan tanındı.

TurkcellÜrün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fizikî müzik piyasası giderek daralırken dijital müzik pazarı daha da büyüyor. Ancak bu büyüme ile birlikte korsan müzik oranı yüzde 95'lere ulaşmış durumda. Turkcell olarak 2005 yılından bu yana müzik sektörünün büyümesi ve korsana karşı mücadeleye öncülük ediyor, müzikseverlerin ve dijital müziğin yasal platformlarda kalması için büyük rol oynuyoruz. Böyle bir ortamda her gün yüzbinlerce kişinin milyonlarca şarkı dinlediği fizy.com gibi bir platformun da tamamen yasal bir platforma oturtularak müzikseverlere hizmet vermeye devam etmesi bizim için önemliydi. Bu çerçevede fizy.com'un telif anlaşmalarını üstlenerek, lisansız içeriklerin ayıklanması, yasağın kalkması ve de müzik tutkunlarının yasal dijital müziğe Turkcell desteğiyle özgürce ulaşmaya devam edebilecek olmasını sağladığımız için memnuniyet duyuyoruz."

Fizy.com adına açıklama yapan Orkun Tekin de fikrî mülkiyet ve telif haklarına büyük saygı duyduklarını vurgulayarak "Portalımız telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç sebebiyle bir süre erişime engellenmiştir. Bu süreç boyunca görevi hak sahipleri ve sektörü korumak olan meslek birliklerine yönelik kamuoyunda olumsuz bir algı oluşmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Turkcell ile yaptığımız işbirliği sonucu geldiğimiz nokta tüm taraflar açısından çok değerli. Yasal dijital müzik pazarının büyümesindeki değerli katkılarından ve bize verdikleri destekten dolayı Turkcell'e ve fizy.com'un tekrar geri dönmesinde kamuoyundaki algının aksine en başından beri yapıcı tutum sergileyen meslek birlikleri MÜYAP, MESAM, MSG, MÜYORBİR'e fizy.com ekibi ve tüm fizy kullanıcıları adına teşekkür ediyoruz. fizy.com kullanıcılarını da müzik coşkusuna kaldıkları yerden devam etmeye çağırıyoruz." dedi.

2008'den bu yana müzikseverlere hizmet veren web sitesi, müzikseverlerden beğeni toplayarak Türkiye'nin popüler müzik platformlarından biri haline geldi. Online müzik sektörünün yüzde 60 gibi bir oranla en çok izlenen sitesi olan fizy.com'un yaklaşık 1 milyon üyesi bulunuyor. Ayda 20 milyondan fazla ziyaret edilen portalda toplam görüntülenen sayfa sayısı 300 milyonu buluyor. fizy.com tutkunları her gün ortalama yarım saatten fazla müzik dinliyor.


CİHAN