Bilim insanları, bombaları algılayabilen bitkiler geliştirdi.
Bitki proteinlerinin, ortamda belli kimyasalların varlığı halinde renk değiştirmelerini sağlayan araştırmacılar, sözgelimi bir havaalanındaki güvenlik girişinde bir duvarı kaplayacak bitkilerin renklerinin patlayıcı maddelerin geçirilmeye çalışılması durumunda beyaza döneceğini belirtiyor.

Renk değişimi, bitki DNA'sındaki alıcı proteinlerin tehditkar bir uyarıcıya doğal şekilde tepki verip yaprak üst zarını koyulaştıran terpenoid adı verilen kimyasallar salgılamasıyla gerçekleşiyor.

Bu savunmacı reaksiyon, Kolorado Üniversitesi'nden biyolog profesör June Medford'un Pentagon ile birlikte patlayıcıların tespit edilmesine dair yaptığı araştırmanın temelini oluşturuyor.

Profesör, "Bitkiler, tehditlerde kaçabilir ya da saklanabilir. Bu yüzden çevrelerini algılama ve çevrelerine tepki vermek üzere çok gelişmiş sistemleri vardır" diyor.

Araştırmacılar, bitkinin doğal savunma mekanizmasını idare edebilecek bir bilgisayar programı tasarladı. Bitkinin alıcılarına, havada ve sudaki kirleticilere olduğu gibi patlayıcılara da aynı tepkiyi vermeleri öğretildi.

Bu yeniden tasarlanan alıcılar, bitkilerde işlemek üzere modifiye edildi ve havadaki ya da yakınlardaki kirletici veya patlayıcıları tanıyabilen hücre duvarı hedef alındı.

Sonuç olarak bitkilerin iç mekanizması bu tür maddelerle harekete geçti ve bitki yeşil rengini kaybederek beyaza döndü.

Profesör, bu bitkilerin algılama kabiliyetinin köpeklerinkine benzer ya da onlardan daha iyi olduğunu söylüyor.

Bu mekanizmanın herhangi bir bitkide sağlanabileceğini belirten profesör, değişimlerin uydu aracılığıyla da tespit edilebileceğini ifade ediyor.

Profesör ve ekibi, ABD Savunma Bakanlığı'ndan keşiflerini gerçek dünyaya taşımak üzere üç yıllık 7.9 milyo dolarlık ödenek aldı.Kaynak: veteknoloji.com