'Dokunmak' da mı tarih olacak?


Mobil cihaz üreticileri çoklu dokunmatik ekrandan sonra bu kez de el hareketi ve sesle çalışacak arayüzler geliştirme peşinde.


03.02.2011,16:41:16

Oyun konsollarına Kinect ile gelen hareketle komut işlevleri elbette tablet ve akıllı telefonlara da yansıyacak. Bu teknolojiden esinlenen firmalardan Apple, yeni nesil telefonların ve tabletlerin "dokunmadan" kullanılabilmesini sağlayan teknolojinin peşinde.

Apple'ın yeni yaptığı bir patent başvurusu, çoklu dokunmatik ekranlara yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor. AppleInsider'ın haberine göre yeni patentle beraber kullanıcılar ekrana dokunmadan ellerini hafifçe üzerinde gezdirerek de cihazları kullanabilecek.

Patent başvurusundaki örneklere göre baş parmağı yukarı dikip yumruk yaptığınızda cihaz bunu "tamam" olarak algılıyor, ya da havada "X" işareti yaparsanız siliyor. Patentin de üzerinde durduğu gibi, bazı çoklu dokunmatik ekranlar çok hafif dokunuşları sezebiliyor ve bunları zayıf birer dokunuş olarak algılıyor.

Dokunmatik ekranlara eklenecek yakınlık algılayıcıları, hem ekranların etkileşimde bulunabileceği mesafeyi hem de etkileşimin büyüklüğünü arttıracak.

Norveçli Elliptic Lab firması da iPad'ler için hareket algılayıcı uygulamalar geliştiriyor. Henüz başında olan proje kapsamında, tablet bilgisayarlardaki tüm işlemlerin el hareketleri ve sesle kontrolü öngörülüyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar