Bir çöpçatanlık sitesi 250 bin adet Facebook profilini izin almadan çaldı. Sizin hesabınız da çalınmış olabilir.
Facebook'un güvenlik açıklarını biz yazmaktan bıktık, tabii Facebook mühendisleri ve Zuck da bu durumdan rahatsız. Facebook son zamanlarda bir iyileştirme çabası içinde, güvenlik seviyesini artırmaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde yazdığımız "Facebook hacklenmemizden bıktı" haberinde Facebook'un son zamanlardaki güvenlik çalışmalarından bahsetmiştik.

Geçtiğimiz günlerde ise Lovely Faces isimli çöpçatanlık sitesi daha ilk günden 250 bin üyeye ulaşarak, dikkat çekici bir giriş yapmıştı sosyal ağ dünyasına. Sitenin tanıtım kısmında bile "Tıpkı Facebook gibi" yazan ekip, tam doğruyu söylüyordu aslında. Lovely-faces.com adresinde bulunan 250.000 profilin hepsi herkese açık Facebook profillerinden izinsiz alınan bilgilerle doldurulmuş. Bu kişilerin arasında oldukça fazla Türk de var. Kişilerin resimlerini, yaşadığı yeri ve fotoğrafları izinsiz bir şekilde alıp kullanan site Facebook'u da haliyle rahatsız etti.

Facebook'un politikalarından sorumlu olan Barry Schnitt durumla ilgili olarak "İnsanların bilgilerini izinsiz almak koşullarımıza uymuyor. Şimdiye kadar bu gibi durumlara karşı hukuki işlemler yapmıştık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Şu anda siteyi inceliyoruz ve gerekenleri yapacağız" dedi.

Sitenin sahipleri ise Facebook avukatlarının değil, profil sahiplerinin istemesi durumunda çalınan bilgilerin siteden silecekleri savunmasının arkasına saklanıyor.
Kaynak: teknokulis.com