İnterneti açıp kapatan bir şalter mi var?


Mısır hükümeti, bugüne kadar hiç görülmeyen bir uygulama yaparak internet bağlantısını kesti.


05.02.2011,13:35:35


Çin, Burma, İran, Tayland, Tunus gibi bazı ülkeler karışıklık zamanındainterneterişimini kısıtlayıcı önlemler aldılar ama hiçbiri Mısır hükümetinin ocak ayı sonunda interneti tümden kapatması kadar büyük çaplı olmadı.

27 Ocak tarihinde Mısır hükümeti bugüne kadar hiç görülmeyen bir uygulama yaparak ülkenin internet bağlantısını kesti. Renesys adlı şirketin yayınladığı rapora göre ülkede hizmet veren 10 şirketten 9'u internet servislerini kapattılar. İnternet bağlantısı kesilmeyen tek şirket olan Noor Data Networks şirketinin özelliği ise Mısır borsasının internet bağlantısını sağlamasıydı. Birkaç gün sonra Noor'un da bağlantısı kesildi ve tüm Mısır dünya internet haritasından kaybolmuş oldu.

Bu uygulama dünyada büyük bir tepki çekti. Herkesin aklına gelen soru ise şu oldu: Mısır hükümetinin elinde interneti açıp kapatan bir şalter mi var?

Hayır! Böyle bir şalter yok fakat ülkede hizmet veren bütün internet şirketleri Mısır Telekomünikasyon Düzenleme Kurulu'na bağımlılar ve Mısır kanunlarına göre internet şirketleri bu kuruldan gelecek emirleri uygulamak zorundalar.

Renesys'in raporuna göre Mısır'da internet üzerindeki ağların birbiriyle iletişimini sağlayan 3500 Sınır Geçit Protokolü (BGP - Border Gateway Protocol) Mısır hükümetinin emriyle birkaç saat içerisinde kapatıldı. Sınır Geçit Protokolleri çalışmayınca kullanıcılar da istedikleri web adreslerine ulaşamadılar. Mısır'da az sayıda internet servis sağlayıcısı olduğundan bu engellemeyi yapmak hükümet için teknik olarak pek de zor olmadı.

Olayların sebebi internet mi?

Bütün bu olayların internet ve sosyalmedyaaraçları sayesinde olduğunu iddia etmek pek doğru bir yaklaşım değil tabii ki. İnternet yokken de insanlar ayaklanabiliyor ve protesto gösterileri düzenleyebiliyordu. Mısır, Tunus gibi ülkelerin nüfusunun büyük bir bölümünün günlük kazancının 2 dolar ve aşağısında olduğunu ve uzun yıllardır sıkı bir rejim altında yönetildiklerini unutmamak gerekiyor. İnternet ve sosyal medya sadece olayları hızlandıran bir katalizör olarak görülebilir.

Sosyal medya yardımıyla birbiriyle kolay bir şekilde iletişime geçen sıradan insanların sesi bir süre sonra tüm dünya tarafından duyulabiliyor. Üstelik sadece sıradan vatandaşlar değil, profesyonel gazeteciler de bu imkanları kullanıyorlar. Mısır Hükümeti Al Jazeera ofisini kapatınca muhabirler sokağa dağılıp cep telefonlarından, Facebook'tan, Twitter'dan ve benzeri araçlardan olan olayları tüm dünyaya aktardılar. Mısır hükümetinin tüm internet iletişimini kapatması bile olayların dünya medyası tarafından takip edilmesine engel olamadı.

Kısıtlamalara karşı alternatif iletişim yöntemleri

Zaman Gazetesi Bilgi Teknolojileri Direktörü Ersen Bolluca'ya göre bir ülkedeki internet servisi tamamen kapatıldığında internete bağlanmanın en güvenilir yolu 'uydu modemleri' kullanmak. Fakat bu pahalı bir yöntem. Mısırlılar ise farklı iletişim teknikleri kullanarak seslerini duyurabiliyorlar.

Speak to Tweet: Google, Mısır hükümetinin interneti tamamen kapatması nedenile "Speak to Tweet" adlı bir servisi devreye soktu, bu araç yardımıyla MısırlılarGoogletelefonlarını (+16504194196 +390662207294 veya +97316199855) arayıp ses mesajlarını bir Twitter üzerinden tüm dünyaya yayabiliyorlar. Speak To Tweet (speak2tweet) on Twitter

AudIoboo: Al-Jazeera muhabirlerinin Mısır'daki faaliyetleri yasaklandıktan sonra kullanmaya başladığı bu servis ile muhabirlerin ses kayıtları internet üzerinden paylaşılabiliyor. Audioboo

Twıtter ve SMS: Twitter ayarlarından aktive edilen bu özellik ile twitter mesajlarını isterseniz cep telefonunuzda kısa mesaj olarak okuyabilir veya kısa mesaj servisi ile mesajlarınızı takipçilerinize ulaştırabilirsiniz.

DIal-up internet: 56K modemleri kim hatırlamaz? Her ne kadar hızlı olmasa da telefon hattı üzerinden internete ulaşmak mümkün.

VPN (VIrtual PrIvate Network): Şifreli ve güvenli veri iletişimini sağlamak için tasarlanmış bir teknolojidir. Özellikle firmalar tarafından kullanılan bu ağ ile uzaktan güvenli bağlantılar yapılabilir.

ZAMAN - CUMAERTESİ