Kartlı ödeme sistemleri ve çipli kart teknolojileri alanında faaliyet gösteren SmartSoft, bu yıl uluslararası pazarda iyi bir yer edinmeyi ve ihracat yaptığı ülke sayısını 40'a çıkartmayı hedefliyor.


İstanbul Teknokent'te 3 arkadaş tarafından 3 bin liralık sermaye ile 2001 yılında kurulan SmartSoft, iyi bir satış grafiği yakalayarak kısa sürede milyon avroluk cirolara ulaştı.

Türkiye'nin global şirketi olma olma yolunda iddialı olan ve son 2 yılda yurt dışı pazarlarda etkili olmak isteyen SmartSoft, 2010 yılında ofis açarak teknoloji ihraç etmeye başladığıAmerikaBirleşik Devletleri (ABD) pazarında daha da büyümeyi hedefliyor.

Bu yıl uluslararası pazarda iyi bir yer edinmek ve ihracat yaptığı ülke sayısını 40'a çıkartmak isteyen şirket, güçlü bir Ar-Ge'ye sahip. Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk temassız kartını özel birbankaile hayata geçiren ve Hindistan'a yazılım satan ilk Türk şirketi olma özelliğini taşıyan firma, Afrika;da büyük bir e-devlet projesine çözüm ortaklığı yapıyor.

SmartSoft Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirket bünyesinde birçok ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

''Kredi kartı ile POS cihazı arasında iletişim kuran yazılımı gerçekleştirdik. Avrupa'da ilk kez temassız kartları ulaşım sektöründe kullanarak 'kent kart'ları yaptık. Bugün 20 ilde kullanılıyor. Eğitim danışmanlığı ve akreditasyon alanında Mastercard'ın Türkiye'de seçtiği tek firmayız. Yakın bir dönemde self servis kart dönemini hayata geçireceğiz. Ön ödemeli kartlar sokaklarda yerleştirilecek kiosklardan anında alınabilecek. Bizim icadımız olan kredi kartını cep telefonuna sokan uygulama, 2011 ortasında başlayacak. Bu uygulamayı bir adım daha ileriye taşıyacağız. Artık cep telefonunda bulunan sim kartın içine yerleştirilecek banka kartı ile trafik cezalarında yüzde 25 indirimden yararlanabilmek için anında ödeyebileceksiniz. Vatandaş, ulaşımda kullanılan temassız kartlara bilgisayarlarına takacakları özel bir cihazla evlerinden dolum yapabilecek. Aynı kartlara maç bileti ve kampanyalar yüklenebilecek.''

Güzel, bu yıl 10. yaşını kutlayacak olan SmartSoft'un 2009'da dünyada kriz olmasına rağmen yatırımlarını kesmediğini ve CREDO ve CORDIS adlı iki şirket daha kurduklarını söyledi.

-''AMACIMIZ ABD'Yİ ÜS YAPMAK''-

ABD'de 2010'da kurdukları ofisle Türk ürünlerini pazarlayan bir şirket olmayı başardıklarını ve buradan da Latin Amerika ve Kanada'ya yayılacaklarını ifade eden SmartSoft Genel Müdürü Güzel, şunları ifade etti:

''Dünyada çok iyi tanınan bir firma konumuna geldik. 2011'de Amerika pazarında iyi bir yerde olmayı hedefliyoruz. Türkiye'de 10 yılda tercih edilen bir partner haline geldik. Güven tesis eden bir şirket olmak da bizi mutlu ediyor. Bugün, yüzde 70'ini mühendislerin oluşturduğu, 120'nin üzerindeki genç ve dinamik çalışanımızın yanı sıra yerli ve yabancı 50'den fazla iş ortağımız var. Beş kıtada 100'den fazla müşteri için müşteri memnuniyetini hedefleyen yüksek teknoloji odaklı hizmetler ve ürünler sunuyoruz.

2011 yılında yüzde 200 büyümeyi, ihracatı 4 kat artırmayı hedefliyoruz. Amacımız ABD'yi üs yapmak ve aralarında İtalya, Kanada, İsrail, Hindistan, İran, Mısır, Suudi Arabistan ve Dubai'nin olduğu 40'dan fazla ülkeye yazılım vedonanım satmak. Doğu Avrupa'da büyümeyi istiyoruz. Bosna, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova da banka ödeme sistemleri konusunda geri kalmış yerler. Buraları geliştireceğiz. İsteğimiz dünya pazarında iyi bir paya sahip olmak.''

-''CEBIT FUARI'NDA SMARTSOFT RÜZGARI ESECEK''-


Murat Göksenin Güzel, SmartSoft'un Almanya'nın Hannover kentinde 1-5 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan CeBIT Uluslararası Bilişim Teknolojileri Fuarı'na katılacağını da bildirdi

Güzel, Türkiye'nin konuk ülke olduğu dünyanın en büyük bilişim fuarında bankacılık alanındaki yeni teknolojileri, sistemleri ve ürünlerini uluslararası katılımcılara tanıtma ve pazarlama imkanı bulacaklarını ifade etti.

AA