'Nokia bizi bırakıp Microsoft'la anlaştı'


Google CEO'su Eric Schmidt, İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Konferansı'ndaki konuşmasıyla ortalığı karıştırdı.


Mobil telefon üreticisi Nokia'nınGoogleile Apple'a karşıMicrosoftile anlaşmasını değerlendiren Schmidt,
"Bizler bu anlaşmayı yapmayı çok arzuluyorduk ancak onlar diğer tarafı seçti." dedi.

Nokia; Symbian işletim sisteminin yerine Android ya da Windows Mobile işletim sistemini kullanacağını bildirmiş, ardından Windows Mobile ile yollarına devam edeceklerini duyurmuştu. Schmidt, her gün 350 bin kişinin Android sisteminde aktif olduğunu, şimdiye kadar 150 bin uygulamaya ulaştıklarını söyledi. Akıllı telefon pazarının önemine değinen Schmidt, bu cihazların iletişim,bilgisayargibi kullanıla geldiğini ama bu cihazların insanlara yeni şeyler öğreten ve sunan 'beklenmedik bilgileri önümüze çıkaran' bir platforma dönüştüğünü ifade etti. Anlık çeviri uygulamalarının gelişimine de dikkat çeken Schmidt, bunun dünyadaki savaşları durdurmasa da, uluslararası iletişim engellerini aşarak insanların birbirini daha iyi anlamasına imkan sağlayacağını ifade etti. Daha sonra Motorola'nın standında bir gösteri yapan Schmidt, Nexus S ile fotoğraflamayı ve bu fotoğrafları Picassa'ya yükleyip, Xoom tablete indirerek filme dönüştürmeyi ve direkt olarak YouTube'a koyma sürecini demolarla sundu.

Öte yandan mobilinternetgelişmeye devam ediyor. Son dönemde hızlı internetin de gündeme gelmesiyle birlikte buna paralel olarak inanılması güç akıllı telefon ve tabletler ile her zamankinden daha hızlı gelişme gösterdi. Akıllı telefonlar ve tabletler ile beraber internetin insanların hayatının bir parçası olduğu kabul görmeye başladı. Intel Başkanı ve CEO'su Paul Otellini, internetin insan hakkı olduğunu dile getirdi.


ZAMAN