Tablet almadan mutlaka okuyun!

Bir tablet PC almadan önce düşünmeniz gereken 5 önemli konuyu inceledik. İşte öneriler;


Buradaki yazımızda netbook almakla ilgili dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle paylaşmıştık. Eğer netbook almakta kararsızsanız tablet PC'leri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Tablet PC'ler, netbook'lara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahipler. Yazımızda bir tablet PC almadan önce düşünmeniz gereken 5 önemli konuyu ele alıyoruz.

Hangi tableti almalısınız?

Android ve Windows cihazlar oldukça farklılar, bu nedenle mümkün olduğu kadar çok yorum okuyarak ve araştırma yaparak bilgi edinmeye çalışın. iPad'in pillerini kendiniz değiştiremeyeceğinizi ve Apple'ın bunu ücret karşılığında yaptığını hatırlatalım.

Bir mağazaya giderek çeşitli modelleri deneyin. Bu şekilde hangi modelin size uygun olduğunu anlamanız kolaylaşacaktır.

Dokunmatik ekran

Tabletler genellikle dokunmatik giriş ile çalışıyorlar. Ön yüzde bir veya iki düğme, yanda ses düğmeleri dışında başka bir düğmesi olmayabiliyor.

Tabletinizi kullanırken kolunuzun ekranı kapatmazı 'goril kolu' olarak adlandırılıyor ve malesef dokunmatik ekranların ortak sorunu. Buna alışmanız gerekiyor.

Şuna da dikket etmeniz gerekiyor ki eğer eliniz ağırsa ve eşyaları kırmak gibi bir alışkanlığınız varsa, cihazınıza yanlışlıkla hasar verme olasılığınızı gözden geçirmelisiniz. Tabletinizin ekranı kırıldığında çoğunlukla işi bitmiş demektir.

Amacınız ne? Tablete gerçekten ihtiyacınız var mı?

İnernette genellikle zaman mı öldürüyorsunuz yoksa onu çevrim içi işlerinizi yapmak için mi kullanıyorsunuz?

Tablet PC'ler geliştikçe üretimden çok tüketime yönelik bir hale geldiler. Bir fiziksel klavyenin yokluğu, bunun en iyi işareti.

Bulunduğumuz jenerasyonda ortalama tablet kullanıcısının genellikle video seyrettiğini, oyun oynadığını, RSS beslemelerini veya eBook'ları okuduğunu göreceksiniz. Twitter'da ve E-posta yazarken fazla yorulmayabilirsiniz ancak uzun bir belgeyi ekran klavyesinde yazmak pek rahat olmayacaktır.

Tablete gerçekten ihtiyacınız var mı?

iPhone ile parmak sporu yapıyorsunuz, netbook ile bilgisayarınızı her yere taşıyabiliyorsunuz. Peki bir tablet hayatınızın neresinde yer etmeli? Bir netbook'unuz yoksa, netbook almak daha iyi bir seçim olabilir. Paranızın karşılığını daha iyi alacağınız, sağlam bir işletim sistemine ve fiziksel klavyeye sahip olacağınız kesin. RAM'inizi kolaylıkla yükseltebilir, pillerinizi değiştirebilirsiniz. Herhangi bir harici klavyeye de ihtiyacınız olmayacak.

Çıkacak yeni tabletler ve sonuç

Beklemeli misiniz?

Ciddi birdonanımsatın almadan önce her zaman bu soru akla gelir. Yeni çıkan çift çekirdekli Android cihazlar daha hız sunuyor, ancak daha pahalılar. Bu çift çekirdekli cihazlardan biri olan Asus Eee Pad Slider, Android ile çalışıyor, gizli bir klavyeye sahip ve 1080px video ve Flash desteği sunuyor.

Bu yazıyı yazdığımız sıradaiPad2'nin üretime başladığına dair söylentiler internette dolaşıyordu. Dolayısıyla yeni birApplecihazı mı yoksa yepyeni bir iPad 2 mi alacağınız sizin terchinize kalıyor.

Sonuç

Tabletler ilk ortaya çıktıklarında benimsenmemişlerdi. Ancak yüksek donanımsal özellikleri, kapasitif dokunmatik teknolojisi ile daha güçlü bir şekilde tekrar karşımızdalar. Ancak bugün yine de bir tabletbilgisayarile çok fazla iş yapmanız mümkün olmayabilir.

Tabletler daha çok okumaya, seyretmeye, dinlemeye ve internette gezinmeye yönelik. Bu da tablet PC'leri çok pasif bir cihaz haline getiriyor...chip