Tüketici teknolojiye meraklı

Tüketici teknolojisi pazarı, 2010 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 19,4 oranında büyüdü.

GFK Araştırma Grubunun iş birimi ''GFK TEMAX Türkiye''nin ''görüntüleme, Telekom, bilgi teknolojileri, ofis ekipmanları, küçük ev aletleri ve beyaz eşya sektörleri''ni içine alan tüketici teknolojisi ürünleri araştırmasına göre, tüketici teknolojisi pazarı 2010 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 16,7 artarak, 4,8 milyar TL değerine ulaştı.
Tüketici teknolojisi pazarı 2010 yılının tamamında da 2009'a göre de yüzde 19,4 artışla, 17,5 milyar TL değerini elde etti. Bu toplam değer, tüketici teknolojisi ürünleri pazarının 2009 ekonomik krizin neden olduğu hasarı telafi ettiğini ortaya koydu. 2010'da tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2008 ve 2007 yılı değerlerinin de üzerine çıkarak en yüksek pazar değerine ulaştı.
Olumlu büyüme hemen hemen tüm sektörlerde görülürken, telekom sektörü rekor satışlar ile yüzde 32,6 oranında büyüyerek öne çıktı. Telekom sektörünü 2010 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 27,4'lük büyüme sergileyen görüntüleme sektörü takip etti. Tüketici elektroniği sektöründeki yükselme trendi yüzde 24,7 büyüme oranı ile kesintisiz bir şekilde devam etti. Küçük ev aletleri sektörü de dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 artış ile çift haneli büyüme gösteren diğer bir sektör oldu.
Beyaz eşya ve bilgi teknolojileri sektörleri sırasıyla yüzde 8,3 ve yüzde 7,7 büyüyerek pazardaki olumlu şartlardan yararlandı. Ofis ekipmanları sektörü geçen senenin aynı dönemine göre seviyesini koruyan tek sektör oldu.


DOKUNMATİK EKRANLI TELEFON SATIŞI KATLADI

Araştırmaya göre 2010 yılının son çeyreğinde en yüksek büyüme oranı Telekom sektöründe görüldü.2009'un son çeyreğine kıyasla yüzde 32,6 oranında büyüyen sektör, 1,2 milyar TL satış cirosuna ulaştı. Söz konusu dönemde akıllı telefonlara olan talep devam etti. Çeyrek dönem karşılaştırmasında dokunmatik ekrana sahip model satışlarının iki katına çıktığı görüldü.
Görüntüleme sektörü de yüzde 27,4 büyüyerek 79 milyon TL değerini elde etti. Dijital fotoğraf makineleri çift haneli büyüme göstererek iyi bir çeyrek dönem geçirdi. Bu durumun tam tersi biçimde, dijital fotoğraf çerçevelerinin satış cirosu 2009 yılına kıyasla düşüş gösterdi.
2010 yılının sonunda, tüketicilerin tercihleri daha yüksek megapiksel değerli modellerden yana oldu. SLR (Profesyonel) fotoğraf makinelerine olan talep de dikkat çekici bir oranda artış gösterdi.


TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİ



DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARDA REKOR SATIŞLAR

Öte yandan Bilgi teknolojileri (IT) pazarı 2010 son çeyreğinde yüzde 7,7 büyüyerek 889 milyon TL değerini elde etti ve en az büyüyen sektörü oldu. 2010'un son çeyrek döneminde dizüstübilgisayarpazarı rekor kırdı. 2009 yılı ile karşılaştırıldığında net-booklar, notebooklar karşısında pay kazanmaya devam etti.
Çok fonksiyonlu cihazlar ve yazıcılardan oluşan ofis ekipmanları sektörü 2010 dördüncü çeyrekte 58 milyon TL değeri ile 2009 son çeyrek seviyesini korudu .


AA