Trafik tıkanıklığının, acil servis müdahalelerinin sorununu cep telefonu takibiyle çözecekler..


ÇİN ÇÖZÜMÜ TAKİP ETMEKTE BULDU..

Bu hafta Çin'in trafik tıkanıklığını hafifletmek için cep telefonlarını takip etmeye planladığı açıklandı, ABD'de ise cep telefonu ile takip'in gündeme gelmesinin ve tartışılmasının evveliyatı daha eski.

Cnet'e göre Çin hükümetinin bir komisyonu bu hafta, taşıt trafiğini rahatlatmak amacıyla milyonlarca mobil telefonun hareketini gerçek zamanlı olarak izlemeyi ve bulunduğu yeri tespit etmeyi planladıklarını açıkladı.

Çin'in başkenti Beijing'te 9 gün açılamayan trafik tıkanıklıkları yaşanabiliyor

Özellikle Çin'in başkenti Beijing'te trafik sıkışıklığının katlanamaz düzeye geldiği söyleniyor. 22 milyon nüfuslu Beijing'te 70 km'ye kadar uzanan ve 9 gün boyunca açılamayan trafik sıkışıklıkları söz konusu olabiliyor.

Beijing Bilim ve Teknoloji Komisyonu'nun yaptığı açıklamaya göre, cep telefonu baz istasyonlarındaki bilgiye dayanılarak, telefonların lokasyonları ve istikametlerinden hareketle oluşturulan gerçek zamanlı bilginin araç sürücülerine yayınlanması planlanıyor.

Amaç insanların etkili seyahat planları yapabilmesini sağlamak. Kaygı, kötüye kullanılması

Amaç, banliyölerde yaşayan insanların gittikleri rota hakkında spesifik bilgi almalarını sağlayarak, trafiği rahatlatacak daha etkili seyahat planları yapabilmelerini sağlamak.

Fakat daha henüz sistemin nasıl çalışacağı ve kapsamının ne olacağı hususlarında herhangi açıklama yapılmadı. Bu sistemin telefonlarda nokta vuruş yer tespitine imkan sağlayan GPS sistemini de kapsayıp kapsamayacağı henüz belirsiz.
En büyük kaygı ise bu sistemin ve buradan elde edilecek bilginin istihbarat öne sürülerek kötüye kullanılması.

ABD'DE DAHA ÖNCE GÜNDEME GELDİ

Çin'de trafik tıkanıklığını gidermek, ABD'de ise acil servis müdahalelerini daha etkin kılmak için cep telefonu kullanıcılarının lokasyon bilgisi isteniyor.

Çin'de bu kaygılar süredursun, cep telefonu takibine yönelik gelişmeler ABD gündemine bundan bir yıl önce 2010 yılında gelmiş. Gündeme getiren ise bir Philadelphia temyiz mahkemesinin aldığı ilk örnek karar. “Mahkeme soruşturma yetkisi almadan cep telefonu lokasyonu takibine izin veriyor” adlı makelesinde ABD'li gazeteci Declan McCullagh, “ 2010 yılında bir federal temyiz mahkemesi FBI ve diğer polis birimlerinin ABD vatandaşlarının cep telefolarının lokasyonunu takip etmek için mahkeme izni almasına gerek olmadığına hükmetti.” diyor.

21.Yüzyılda özel hayat devletin gözü önünde ceyran edebilir.

Bu mahkeme kararı ABD'de kişisel mahremiyet tartışmalarını arttırdı. ABD'de internet özgürlüğünün savunuculuğunu üstlenen derneklerden “Electronic Frontier Foundation”'ın avukatı Kevin Bankston “ 21.yüzyılda mahremiyetle ilgili kritik bir sorunla karşı karşıyayız, eğer mahkemeler devletin mahkeme izni olmaksızın soruşturma talebinin yanında yer alırsa, ister gerçek dünyada ister çevrimiçi ortamda olsun, nereye gidersek gidelim bu ortamlar devletin gözü önüne serilecek.” diyor.

Obama yönetimi ABD'lilerin “ makul bir mahremiyet beklentisi yok” demiş

McCullagh Obama yönetiminin, soruşturma yetkisi almaksızın takibin müsaade edilebilirliğini savunduğunu söylüyor. Çünkü Obama hükümetine göre Amerikalıların geçmişte bulundukları mekan bilgilerine yönelik makul bir mahremiyet beklentisi yokmuş.

ABD Adalet Bakanlığı avukatlarına göre 'tüketicinin kişisel mahremiyetine yönelik düzenlemeler, telefon operatörleri devlete kullanıcılara ait ellerindeki mobil lokasyon kayıtlarını açtıklarında ihlal edilmiyor'.

Ayrıca ABD'de etkin telefon takibine imkan sağlayan teknik düzenlemeler yürürlüğe giriyor.

“Ehow”dan Darci Pauser 13 Ocak 2011 tarihli “FCC Regulations Concerning Cell Phone GPS Tracking”(Cep Telefonu GPS Takibine Yönelik Federal Komünikasyonlar Komisyonu) adlı yazısında, ABD'deki iletişim ve yayıncılıkta hava dalgalarının kullanılmasını kontrol eden hükümet dairesi Federal Komünikasyonlar Komisyonu'nun(FCC) cep telefonu üreticilerine GPS teknolojisini her telefonda bulundurmalarını şart koştuğunu söylüyor.

Sebep ise acil durumlarda cep telefonu sahibine hızla ulaşıp müdahele edebilmek

Cep telefonunda GPS takipi yapmaya yönelik FCC düzenlemelerinin dayandığı temel ABD acil arama hattından adını alan '911 Act' yasası. İlk önce cep telefonu servis sağlayıcıların bütün 911 çağrılarını 'Kamu Güvenliği Cevaplama Noktası'na', ya da 911 çağrı merkezine, yönlendirmesini zorunlu kılan sonra da genişletilen yasa (Enhanced 911 Act) cep telefonu sağlayıcılarının cep telefonu baz istasyonlarının lokasyon bilgilerini ve cep kullanıcılarının 'Otomatik Lokasyon Tanımlama Bilgilerini' vermelerini şart koşuyor, amaç acil müdahale ekiplerinin daha aktif çalışabilmesi .

Hem Çin'de hem de ABD'de tartışılan bu düzenlemelere yönelik kaygılar mahkeme izni olmaksızın yapılacak bir takibin ucu açık bir süreç olabileceği ve nerelere varabileceği sorusu üzerine odaklanıyor.

Günümüzde cep telefonu lokasyon takibi ve tespitinde kullanılan yöntem:


Mobil telefonlar küçük birer radyo alıcısı ve vericisi. Bir cep telefonu baz istasyonu bir mobil telefonun hareket ettiği yönü bilir ve eğer telefon en az üç kule ile iletişim halindeyse triangülasyon( en az üç farklı baz istasyonundan gelen verilerin örtüştürülmesiyle yapılan koordinasyon tespiti) yapılarak kabaca lokasyonu tespit edilir. Giderek hızla yaygınlaşan GPS'li telefonlarda ise lokasyon yüksek kesinlikte bulunabiliyor.

HT/TEKNOLOJİ