İnternet gazeteciliği atölyesi başladı

Bayrampaşa Gençlik Merkezi (BAYGEM)'in düzenlediği internet gazeteciliği atölyesi bugün başladı.


İnternet medyasına yetişmiş insan gücü yetiştirmek amacıyla düzenlenen atölye çalışmasında bugün dersbaşı yapıldı. Yoğun katılım nedeniyle sınırlı sayıda öğrenciye verilecek olaninternetgazeteciliği eğitimi, sektörle ilgili verilen ilk uygulamalı eğitim olma özelliğini taşıyor.

DERSLERİ İŞİN USTALARI VERİYOR

BAYGEM İnternet Gazeteciliği Atölyesi'nde dersleri sektörün içinde uzun yıllardır emek harcayan yönetici kadrolar veriyor. haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Yaşar İliksiz, ensonhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Duygu Göktaş, samanyoluhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Engin Sağ, haberler.com Yazı İşleri Müdürü Emrah İriç, on5yirmi5.com Genel Yayın Yönetmeni İsmail Uğur ve on5yirmi5.comYazılımve Sistem Uzmanı Alaaddin Apaydın'dan oluşan eğitimci kadronun yanı sıra, genel gazetecilik derslerini de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi hocalarından Seçil Özay verecek.

İNTERNET MEDYASINA KALİTELİ İŞGÜCÜ

Türkiye'de çok hızlı bir gelişim sürecine giren internet medyası, eğitimli insan gücü sorunu yaşıyor. 3G teknolojisinin kullanılmaya başlamasının ardından cep telefonları aracılığıyla internete erişimde yaşanan patlama, internet medyasının değerini ve kullanım oranını hızla artırdı. Bu gelişmeye paralel olarak diğermedyaaraçlarının önüne geçen internet medyası, daha çok yetişmiş insan gücüne gereksinim duyuyor. Bu alandaki yetişmiş insan gücü açığını karşılamak üzere başlatılan atölye çalışmasında, öğrencilere teorik ve uygulamalı dersler veriliyor. 3 ay sürecek olan atölye çalışması sonunda mezun olan öğrenciler, Türkiye'nin önde gelen internet medya kuruluşlarında görev alabilecekler.

İNTERNET MEDYASI YASA DEĞİŞİKLİĞİ BEKLİYOR

Türkiye'de henüz basın kurumları arasında sayılmayan internet medyası, basın kuruluşlarının yararlandığı bir çok haklardan yararlanamıyor. Basın kuruluşu statüsünde tanınmadığı için çalışanlarına sarı basın kartı verilmeyen internet medyası, büyük etki gücüne rağmen henüz yasal bir statüye kavuşturulmuş değil. İnternet medyasıyla ilgili yapılan yasal çalışmalar 2011 seçimleri öncesine yetiştirilemedi. 2011 seçimlerin hemen ardından bu konuda yapılan çalışmaların yasalaştırılması bekleniyor.
samanyolu haber