Firefox 4, indirme sayılarında IE9'a fark attı. Peki bu Firefox için bir zafer mi? Ne yazık ki hayır,
Resimlerle: İşte Internet Explorer 9!


Firefox 4 pazar payını hızla genişletiyor

Firefox 4'ün final sürümü, yayınlanmasının ardından bir günde en çok indirme rekorunu gayriresmi olsa da kırdı. Bunun sonucu olarak Firefox 4'ün piyasa payı hızla artarken, Internet Explorer 9 daha yavaş bir hızla büyüyor.

Firefox 4, Mozilla'ya göre çıkışının ikinci gününde 8.75 milyon indirmeye ulaştı. Tarayıcı, 22 Mart'ta çıktığından itibaren yüzde 3.7 pazar payına ulaşmayı başardı. Compterworld'ün raporuna göre IE, daha düşük bir büyüme oranına sahip. Bunun ise birkaç nedeni var. Birincisi, IE9'un Firefox 4'ün aksine Windows XP'de kullanılmaması. Windows XP'nin dünyanın en popüler işletim sistemi olduğunu düşündüğümüzde tüketici açısından Firefox 4'ün IE9'u geçmesi şaşırtıcı değil.

Diğer bir neden ise Firefox kullanıcılarının tarayıcılarına daha bağlı olmaları - Firefox 4 kullanıcıları, yeni sürümleri daha yakından ve ilgiyle takip ediyorlar. Yani Firefox kullanıcılarının IE9 kullanıcılarından daha çabuk yükseltmesi daha olası. IE kullanıcıları ise diledikleri zaman veya muhtemelen Windows'un hatırlatmaları sonucunda yükselteceklerdir.

Firefox 4'ün bu büyük indirme rakamları hakkında bir yorum yapmak için yine de çok erken. Firefox 4 kullanıcılarının farklı tarayıcılardan mı yoksa Firefox'dan mı geçiş yaptıklarını bilmiyoruz.

Hürriyet