Türk öğrencinin büyük başarısı!


Türk öğrenci Sinan Şahin takım arkadaşı Filistin asıllı Faris Souman ile birlikte büyük başarıya imza attılar...


03.Nisan.2011,17:49:14


ABD'nin New Jersey Eyaleti liselerarası ''Mobil Robotlar" dalında bu sene ilk defa yapılan yarışmada bir Türk öğrenci yaptığı proje ile birinci oldu.

Henüz lise birinci sınıfa giden Sinan Şahin, geçen sene de 'Güneş enerjisi ile çalışan maket otomobiller' yarışmasında eyalet birinciliğini kazanmıştı. 22 Haziran'da Kansas City'deAmerikagenelinde yapılacak 'Mobil Robotlar' yarışması dalında New Jersey eyaletini Sinan Şahin temsil edecek.

Takım arkadaşı Filistin asıllı Faris Souman ile birlikte hazırladığı mobil robot, rakiplerine fark atarak birinci oldu. Cumartesi günü New Jersey'de düzenlenen ve 50 okuldan takımların katıldığı yarışmada Şahin ve Souman'ın ortak projesi toplam 73 puan ile birinci geldi. Şahin-Souman ekibinden sonra eyalet ikinciliğini kazana takım ise ancak 13 puan alabildi.

Projelerinin birinci gelmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Şahin, kendi robotlarının rakiplerine oranla en az 3 kat daha hızlı ve güçlü olması nedeniyle birinci geldiklerini söyledi. Yarışma için yaklaşık 2 ay süredir çalışma içinde olduklarını belirten Sinan Şahin, devam ettiği Passaic Teknik Enstitüsü (Passaic Technical Institue-PCTI) lisesindeki öğretmenlerinin de katkılarından dolayı teşekkür etti.

Platform üzerindeki malzemeleri en kısa zamanda ve hızlı şekilde robotların toplamasını öngören yarışma için Şahin, ''Her bir robot sahaya üç defa ve iki dakikalığına iniyor. Yani toplam 6 dakika da en fazla yerdeki malzemeleri en hızlı şekilde toplayan robot birinciliği kazanıyor" diye bilgi verdi.

Mobil Robotlar yarışması dalında rakipleri olan diğer okul takımındaki öğrencilerin hemen hepsinin ya 3 ya da 4. sınıf öğrencileri olduğuna vurgu yapan Şahin, yalnızca kendisi ile takım arkadaşı Souman'ın lise bir talebesi olduğuna işaret etti.

Farklı kategorilerde yarışmada 6 birincilik alan PCTI okulu, New Jersey'de verdiği mühendislik eğitimi ile öne çıkmış bir lise.

Bilgisayar programcılığı alanında dikkat çeken bir zekaya sahip olan Şahin, PCTI lisesinde 'Bilgisayar Teknolojisi' bölümünde okuyor.

Okulun da son derece başarılı olan Şahin, ABD'nin mühendislik alanın da en saygın okullarının başında gelen MIT ya da NJIT'de bilgisayar mühendisliği okumayı amaçlıyor. Öğretmenleri tarafından el üstünde tutulan Şahin, okul bölümünün logosunu da yapan kişi.


CİHAN