İnternet için 12 güvenlik uyarısı
İnternet ortamındaki dolandırılmamak için bu uyarıları dikkate alın.

Hudson Turkish American Cultural Association (HUTACA) tarafından organize edilen Bilişim Suçları Semineri'nin ilki geçtiğimiz hafta ABD'nin New York kentinde yapıldı. 3 hafta sürecek seminerde Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından, bilişim suçlarının neler olduğu ve nasıl korunulması gerektiği anlatılmaya başlandı. Tamamen ücretsiz olan programı takip edenlere FBI tarafından katılım sertifikası verilecek.

İlk toplantıda FBI ajanı Monica Baldwin tarafından anlatılan konular, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. 20 yıl önce hiç kimsenin bilmediği fakat bugün giderek büyüyen internetin olumlu yanlarıyla birlikte suç unsurunu da beraberinde getirdiğini belirten ajan Baldwin, çocukların büyük risk altında olduğunu anlatarak Türk toplumuna "Bilgisayar ve internet çocuk bakıcısı değildir. Çocuklarınızı zararlı sitelerden uzak tutun." uyarısında bulundu.

Bilişim suçları hakkında detaylı bilgi veren FBI ajanı Baldwin, bilgisayar ile işlenen suçları şu başlıklar altında topladı: "Bilgisayar sistemlerine ve servislerine yetkisiz erişim, kimlik hırsızlığı, bilgisayar sabotajı, bilgisayar yoluyla dolandırıcılık, kanunla korunmuş yazılımın izinsiz kullanımı, yasadışı yayınlar ve siber terörizm."

Ajan Baldwin, 4 bin 500'den fazla internet sitesinin ABD'ye savaş içinde olduğunu, bu sitelerden bazılarında nasıl bomba yapılacağının bile öğretildiğini açıkladı. FBI'ın 6 farklı birimle bu suçlarla mücadele ettiğini belirten Baldwin, internet üzerinden yapılan en ciddi suç unsurlarından birinin "Çocuk seks işçiliği ve çocuk *****grafisi" olduğunu açıkladı.

Çocuk *****grafisi suçuna bulaşanların özel bir kriteri olmadığını anlatan Monica Baldwin, din adamı, polis, gazeteci, öğretmen gibi meslek dallarından birçok kişinin bu suça alet olduğunun altını çizdi.

Ailelerin, interneti çoğu zaman çocuk bakıcısı gibi kullandığını ifade eden FBI ajanı, çocukların internet ortamında neler yaptıklarının takip edilmesi gerektiğini belirtti.

FBI'DAN 12 GÜVENLİK ÖNERİSİ

Monica Baldwin, internet ortamındaki çocukların güvenliği için temel 12 maddeyi şöyle sıraladı: "Çocuklarınıza asla yalnız kalacakları ortamlarda sınırsız internet imkanı sağlamayın. İnternet servis sağlayıcıları vasıtasıyla zararlı sitelere erişimleri engelleyin, İnternet ortamında hiç kimseye şahsi bilgileri verilmemesi gerektiğini çocuklarınıza öğretin. İnternet ortamında öyle bir aktivite bulun ki ailecek herkesin katılabilmesini sağlayın. Çocuklarınıza sohbet odalarındaki kişilerin yalan söyleme ihtimali olduğunu öğretin. Yazılan her mesaja cevap verilmemesi gerektiğini belirtin. Çocuklarınızın internet üzerinden indirdiği dokümanları kontrol edin. Çocuklarınız internet üzerindeki harcadıkları zamanı kontrol altında tutun. Çocuklarınızın internet üzerinde tanıştıkları kişilerle yüz yüze buluşmasını izin vermeyin. Bilgisayarı çocuk bakıcısı olarak görmeyin. Çocuğunuzun bilgisayarı kötü amaçlar için kullanıldığını düşünüyorsanız, onunla konuşun ve bilgisayarını kontrol edin."

Çocukların yaptıkları hatalar için onlara kızılıp, korkutulmaması gerektiğini ifade eden FBI ajanı Baldwin, en çok karşılaştıkları davalardan birinin bilgisayar üzerinden yapılan dolandırıcılık olduğunu da söyledi. Baldwin, "Klasik olarak bildiğimiz ve karşılaştığımız dolandırıcılık suçunun bilgisayar ve iletişim ortamları üzerinden yapılıyor olmasıdır. 'Bilgisayar yoluyla dolandırıcılık' en çok kredi kartlarının bir şekilde çalınmasıyla meydana geliyor. En basiti bu işlem için geliştirilmiş birçok 'Card Generator' bulunmaktadır. İstenilen kredi kartı şirketi için mantıksal olarak olası kredi kartı bilgileri üretilmekte ve bu olaydan kredi kartı sahibinin haberi bile olmamaktadır. Bununla birlikte bir de finans bilgileri bulunan sistemler üzerinde değişiklikler gerçekleştirilerek hesap transferleri yapılmaktadır." dedi.

Teknoloji geliştikçe iletişimin bilgisayar yardımıyla gerçekleştiğini belirten FBI ajanı, insanların önemli bilgilerini (banka,kişisel v.s. gibi bilgiler) bilgisayarda saklamalarının sakıncalı olduğunu anlattı.

Bilişim suçları içinde bir diğer başlığın ise bilgisayar sabotajı olduğunu belirten FBI ajanı, "Bilgisayarınıza sızılarak bilgilerin silinmesi veya değiştirilmesi ya da bilgilerin el değiştirmesi mümkün. Kredi kartının çalındığını düşünen birinin öncelikle kartını iptal ettirmesi ve ardından durumu polise bildirmesi gerekir." diye konuştu.

Cihan'a konuşan HUTACA Başkanı Remzi Güvenç Kulen de bu tarz bir seminerin ilk kez gerçekleştirildiğini belirtti. Kulen, "HUTACA olarak bu toplumumuzun faydasına olacak her türlü çalışmaya açığız. Bu seminer herkese açık ve tamamen ücretsiz. FBI yetkileri de katılımın çok olmasını ve daha çok insanın bu konuda bilgilenmesini istiyor." dedi.

BİLİŞİM SUÇLARI İLE İLGİLİ OLARAK MAĞDUR OLMADAN ÖNCE YAPILABİLECEKLERİNİZ

1. Şirketinize veya şahsınıza ait önemli bilgilerinizin yer aldığı bilgisayarınız ile özel güvenlik önlemleri almadan internete bağlanmayınız.

2. İnternet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın!

3. Özellikle sohbet ortamında bilgisayarınıza saldırılabileceğini unutmayım!

4. Sohbet ortamlarında tanıştığınız kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz v.s. konularda şahsi bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın!

5. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.

6. İnternet üzerinden yapılan yazışmalarınızda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda var. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler veya sizi kötüleyici bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.