Safari 6 bomba gibi geliyorFirefox, Chrome ve IE'nin gölgesinde kalan Safari, yeni sürümü ile iddialı geliyor. İşte Safari 6!Google'ın tarayıcı yağmuru devam ediyor,Microsoftve Mozilla ise tarayıcı geliştirme süreçlerini hızlandırıyor. Apple'ın web tarayıcısı Safari 5 ise birçok faydalı işlevle beraber gelmişti. Şirket şimdi ise Safari 6'yı geliştirmekle meşgul. Peki Safari 6'dan beklenenler neler? İşte Safari 6 hakkında bilinenler, çıkış tarihi ve bazı söylentiler.


Safari 6 tam ekran moduna ve Webkit 2'ye sahip olacak:
Wikipedia'ya göre Safari'nin yeni sürümü bir tam ekran moduna ve WebKit 2 düzen motoruna sahip olacak. WebKit 2, uygulamalar ve web içeriği arasında Chrome stili bir ayrımla daha iyi birinternetdeneyimi sunacak. Bu sayede işler yolunda gitmediğinde tüm tarayıcıyı kapatmadan sadece sorunlu sekmeyi kapatmak mümkün olacak.

Safari 6 iOS stili hareketleri destekleyecek: Dokunarak yaklaşma, çimdikleme ve kaydırma gibi haretler Safari'nin OS X Lion sürümünde yerini alabilir.

Ücretsiz MobileMe eşitleme: MobileMe'nin yeni, geliştirilmiş ve ücretsiz bir sürümünün Safari 6.0'da bulunacağı, iddialar arasında.

Yayın tarihi: OS X Lion'un bu yaz çıkması bekleniyor. Dolayısıyla Safari'nin de aynı tarihte yayınlanacağını bekleyebiliriz.

Safari 6.0 iTunes'u içerebilir: Eğer bulut tabanlı iTunes hizmeti dedikoduları doğru ise, iTunes tarayıcıya entegre olarak gelebilir.

Safari 6.0 entegre arama ve adres çubuğuna sahip olabilir: Safari URL çubuğu ile arama çubuğu bir araya getirilebilir ve URL çubuğundan arama yapılması sağlanabilir.

Safari 6.0'da Reader ayarları: Reader modunda yazı tipini, renkleri ve satır aralığı boyutunu değiştirebilmek oldukça hoş bir değişiklik olabilir.

Safari 6.0 daha iyi HTML5 desteğine sahip olacak: HTML5 ile Adobe'un canını sıkmayı seven Apple'ın HTML5 desteğini geliştireceğine kesin gözle bakabiliriz.CHIP