314 milyon TL'lik altyapı yatırımıTürk Telekom Grubu, ADSL ve mobil gelirlerindeki artışla birinci çeyreği yüzde 12'lik gelir büyümesi ile tamamdı.Altyapı yatırımları da bir önceki yıla göre yüzde 54 yükselerek 314 milyon TL'ye ulaştı.

İletişim ve yakınsama teknolojileri grubu Türk Telekom, 2011 birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre grubun 2011 ilk çeyrek gelirleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12 artarak 2,9 milyar TL olarak gerçekleşti.Türk TelekomGrubu CEO'su Hakam Kanafani Türk Telekom'un 2011 birinci çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şirketimiz 2011 ilk çeyreğinde gösterdiği performansla 2011 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Türk Telekom Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 12 artarak 2,9 milyar TL'ye yükseldi. FAVÖK'te yıldan yıla yüzde 20 büyüme elde edilirken FAVÖK marjı yüzde 44 oldu ve net gelir 609 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu durum, tüm iş segmentlerinde elde edilen başarılı performansın sonucudur. Türk Telekom Grubu sağlam büyüme ve akıllı sermaye yatırımlarına ilk çeyrekte de devam etti. Müşterilerimizin sadakatini avantajlı tarifelerle artırırken dünya standartlarında hizmetler sunduk. Dahası, ilk çeyrekte bir önceki yıla kıyasla yüzde 54 daha fazla sermaye yatırımı yaptık. Devam eden altyapı veteknolojiyatırımlarımız sadece büyümeyi desteklemekle kalmıyor aynı zamanda ülkemizin rekabet gücünü de artırıyor."

Sabit ses tarafında 2010 yılında sunulan Ev Avantaj paket tarifelerinin abone sayısı 6,4 milyona (tüm sabit ses abonelerinin yüzde 40'ı) ulaştıran grup, ayrıca sabit genişbant tarafında 2011 birinci çeyreğinde 95 bin yeni abone elde ederek 6,7 milyondan fazlaADSLhattına ulaştı. Saha dolabı ve binaya kadar fiber (FTTN) dâhil şebekeye yaptığı yatırımlarla 3 milyon haneye ulaşmayı başardı. 1 milyondan fazla müşterisi olan Tivibu Web'in yanına Tivibu Ev'i (IPTV) ekledi.

Açıklamaya göre grubunmobilpazarındaki temsilcisiAveada ilç zeyrekte abone sayısını 200 bin artırdı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla FAVÖK seviyesini iki katına çıkardı. GSM şirketi gelir büyümesini sürdürdü ve müşteri tabanını 11,8 milyona çıkardı. Faturalı abone bazını 5 milyona çıkardı. Yıldan yıla yüzde 16 büyümeye tekabül eden bu artış ile birlikte, karma Kullanıcı Başına Ortalama Gelir yenilikçi tarifeler ve Türk Telekom Grubunun çapraz satış faaliyetleri sayesinde yüzde 7 arttı.

Kanafani, ilk çeyrek rakamlarındaki bu başarının, yenilikçi ürün ve hizmetler, güçlü ve proaktif satış gücü ve başarılı müşteri ilişkilerini kapsayan geniş bir yelpazeye dayandığını kaydetti. Türk Telekom Grubu'nun CEO'su, "Bu dönemde bize verdikleri sürekli destek için Türk Telekom Grubu ailesinin her bir üyesine ve ayrıca müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ederim. Türk Telekom Grubu yakaladığı büyümeyi 2011 yılının devamında da artırarak sürdürecek güce sahiptir. Müşterilerimize her zaman daha iyi hizmetler sunmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.


CİHAN