250 bin site 'like' tuşunu beğendi


Facebook'taki 'like' seçeneğinin başarısının ardından, geçen ayın sonundan itibaren 250 bin internet sitesi de kendi sayfalarında benzer işlevi olan tuşlar kullanmaya başladı.


01.Haziran.2011,16:18:54


Türkçe ''beğen'' anlamına gelen ''like'' seçeneği, üyelerin, facebook'ta kendi beğendikleri haberleri, ağ güncelerini, ortak olarak kullanılan siteler ile ticari siteleri bildirerek, ortak arkadaşlarının sözkonusu sitelere ve haberlere erişimini kolaylaştırmasına imkan veriyor.

''Like'' seçeneğinin facebook'ta pasif durumdaki üyeleri harekete geçirmede başarılı olmasının yanı sıra sağladığı ticari avantajların farkına varılması üzerine, dünya çapındainternetsitelerinde benzeri işleve sahip tuşlar büyük bir hızla yayılıyor.

Guardian gazetesinin internet sitesinden verilen haberde, twitter'ın dün gece, tıpkı Huffinton Post haber sitesi ile Wall Street Journal gazetesi benzeri medyasektörünün önemli isimlerine ait 50 kadar sitenin yaptığı gibi, ''like'' seçeneğine benzer bir tuşu sitesine eklediği belirtildi.

twitter'dan yapılan açıklamada, sitenin yeni devreye soktuğu ''follow'' düğmesini kendi internet sitelerine ekleyentwitterüyesi yayımcılar ile marka sahibi şirketlerin kendi ürünleriyle ilgilenen kişiler arasında ''güçlü bir bağ kurabileceklerine'' dikkat çekildi.

Googlearama motoru da mart ayının sonundan itibaren benzer işlevi yerine getiren '' 1'' seçeneğini kullanmaya başlamıştı.

AA