Japonlardan uçabilen 'küre' robot - Video


Japonya Savunma Bakanlığı'na bağlı araştırmacılardan


16.Haziran.2011,14:01:12
VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ...

Japonya Savunma Bakanlığı'na bağlı araştırmacılar, dünyanın ilk küre şeklindeki robotunu geliştirdi. Birfutboltopundan daha büyük olan robot, saatte 65 kilometre hızla uçabiliyor.

Pek çok amaç için kullanılabilecek olan robot, karada da yuvarlanarak hareket edebiliyor. Hafif ancak dayanıklı bir plastikten oluşan gövde, darbeleri emerek hasar alma olasılığını azaltıyor. Uzaktan kumandayla, uzak mesafelerden yönlendirilebilen robot, kamera taşıyabiliyor. Robotun casusluk, izleme ve takip gibi askeri operasyonlarda kullanılabileceği belirtiliyor. Küre robotun maliyeti ise sadece 1000 dolar.BU DA AŞÇI ROBOT!

ABD'deki Willow Garage robotik araştırmalar laboratuarının geliştirdiği 'PR2' adlı robot ise sabah kahvaltısı hazırlayabiliyor. Ekmek doğrayıp çay ve kahve doldurabilen PR2, tavada yumurta pişirebiliyor ve her türlü kızartmayı yapabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya'nın Münih kentindeki CoTeSys laboratuarında bir araya gelen araştırmacılar, PR2'nın 'bavyera' kahvaltısı hazırlamasını sağladı. PR2'nin klipleri,videopaylaşım sitelerinde oldukça ilgi görüyor.
CİHAN