Sırrı çözülemedi; hayrete düşürüyor - Foto


Uzay aracı Messenger'dan elde edilen bilgiler bilim insanlarını şaşkına çevirdi


18.Haziran.2011,11:19:29
İlgili Foto Galeri

Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
ABD Havacılık veUzayDairesi'nin bir yıl sürecek görev için Merkür'ün yörüngesine gönderdiğiMessengeruzay aracının, misyonunun üçüncü ayında elde edilen veriler, gezegenle ilgili hiç bilinmeyen bazı gerçekleri ortaya koydu.

Merkür'ün nasıl oluştuğunu ve son 4 milyar yılda başından neler geçtiğini anlamaya çalışan Messenger, aynı zamanda gezegenin orantısız bir manyetik alana sahip olduğunu ve manyetosferinde elektron akımlarının yaşandığını tespit etti.

Washington merkezli Carneige Enstitüsü'nden Sean Solomon, "Sanki yeni bir gezegen keşfetmiş gibiyiz" derken, yanardağların Merkür'ün bugünkü şeklini kazanmasında büyük rol oynadığını belirtti.

Gezegenin yüzeyinde tahmin edildiğinden çok daha fazla sülfür olduğunu ifade eden Solomon, Merkür'ün coğrafi yapısının Venüs, Dünya ve Mars'tan çok farklı olabileceğine dikkat çekti.

Solomon, "Bu tür elementler uzayın bilinmeyen köşelerinde kaybolmuş durumda. Merkür'de kükürt keşfetmemiz, gezegenin yüzeyinden kükürt gazlarının çıktığına işaret ediyor" dedi.

Messenger'ın çektiği görüntüler ise bir zamanlar lavların dümdüz ettiği antik bir ovayı ortaya çıkardı. Söz konusu alan, 400 milyon kilometre karelik bir bölgeye yayılıyor.

Öte yandan, Merkür'ün manyetik alanının kuzey kutup bölgesinde güneye kıyasla daha güçlü olduğu anlaşıldı. Bilim insanları henüz bu durumun sırrını çözebilmiş değil.

samanyoluhaber