Facebook'tan jet cevap geldi


Avrupa Komisyonu'nun kararına Facebook'tan savunma...


23.Haziran.2011,18:21:48


Avrupa Komisyonu'nun "sosyal medyaların çocuklar için güvenli olmadığı" yönündeki açıklamasıyla ilgili Facebook'tan yapılan açıklamada, Facebook'taki çocuklar (13-17 yaş arası) için yetişkinlere göre çok daha katı gizlilik ayarları bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, çocuklarınıninternetkullanımıyla ilgili olarak ebeveynler ile çocuklar arasındaki iletişimin hayati önem taşıdığı konusunda Avrupa Komisyonu'yla hemfikir olunduğu kaydedilerek, şu görüşlere yer verildi:

"Anneler ve babaların çocuklarına güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmeyi öğretmesi ve hatırlatması ne kadar önemliyse, onları güvenli internet kullanımıyla ilgili bilgilendirmesinin de aynı derecede önemli olduğunu düşünüyoruz.Facebookgibi servislerin bunu teşvik etmekte önemli bir rolü olduğuna inanıyoruz. Sosyal raporlamayla ilgili son dönemlerdeki açıklamalarımız ve yeni, geliştirilmiş güvenlik merkezimiz (Safety Center | Facebook), bu yönde katkı sağlamak için süregelen çabalarımızın birer kanıtını oluşturuyor. Facebook'taki çocuklar (13-17 yaş arası) için yetişkinlere göre çok daha katı gizlilik ayarları bulunuyor. Biz bu kontrollerin çocuklar için geliştirilmiş koruma sağlarken aynı zamanda onların sevdikleriyle ve yakınlarıyla iletişim kurmasına ve paylaşımda bulunmasına olanak tanıdığına inanıyoruz."

Facebook'un 18 yaşından küçük kullanıcılarının güvenliğine büyük önem verdiği, reşit olmayan çocukların 18. yaş günlerine kadar halka açık arama listelemelerinde yer almadığı, profil bilgilerini herkese görünecek şekilde ayarlamış olsalar dahi bilgilerinin sadece ''arkadaşının arkadaşı'' ve ''ağlar'' seçenekleriyle sınırlı olarak görüntülenebildiği, bu kısıtlamanın, profil fotoğrafı, cinsiyet, ağlar ve kullanıcı adı gibi herkese görünür bilgileri kapsamadığı, yani gerçek dünyadan arkadaşlarının onları tanıyabildiği belirtildi.

Açıklamada, 18 yaşından küçük bir Facebook kullanıcısıyla arkadaş olmayan bir yetişkinin, o kullanıcının ''arkadaşının arkadaşı'' değilse ya da aynı ''ağ''da (aynı okul ya da iş yeri gibi) yer almıyorsa ona mesaj gönderemediği ya da onunla iletişime geçemediği ifade edildi. Açıklamada, Facebook'ta yaşa göre arama yapılamadığı da belirtilerek, ''Facebook'u kullanıcılarımız için mümkün olduğunca güvenli hale getirmek üzere politikalarımızı sürekli geliştiriyor ve değiştiriyoruz. Bu konudaki sorumluluğumuzu sonuna kadar sahipleniyoruz. Sosyal raporlama üzerine son açıklamalarımız (Facebook'a Hoş Geldin - Giriş Yap, Kaydol veya Daha Fazla Bilgi Al) ve Aile Güvenlik Merkezimiz (A New Suite of Safety Tools | Facebook) bu konudaki çabalarımızın birer kanıtını teşkil ediyor'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Safety Center | Facebook adresinde anne-babalara ve gençlere yönelik birçok bilgiye ve Facebook'u güvenli bir şekilde kullanabilmesi ve gerekli durumlarda karşılaşılan olumsuzlukların rapor edilebilmesi için tavsiyelere yer verildiği de bildirildi.

AA