MEB, tablet avına çıkıyor!


Teknoloji devi Google'ın merkezini ziyaret eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, tablet bilgisayarlarla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Çağlayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın Fatih projesi çerçevesinde ihtiyaç duyulan 15 milyon tablet bilgisayarın Türkiye'de üretilmesi için işbirliği aradıklarını söyledi.

Türkiye'de eğitim ve öğretimde bilişim teknolojilerini iyileştirmek için hayata geçirilen Fatih Projesi'nin ABD'nin Silikon Vadisi'nde bulunan teknoloji şirketleri için de fırsatlar sunduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Google"a da Fatih Projesi'ni aktardık, "Gelin, bu başlı başına bir fırsat dedik" diye konuştu.

ABD'deki temasları kapsamında San Francisco kentinde bulunan Google'ın merkezini ziyaret eden Çağlayan, "Bugün dünyada tablet bilgisayar piyasası 16-17 milyon adet. Buna karşın sadece Fatih Projesi kapsamında 15 milyon kişiye tablet bilgisayar dağıtılacak. Tamamen ithalat yapma amacında değiliz. Yerlilik oranını yüksek tutarak, mümkün olduğunca Türkiye'de yapılmasını sağlayacak bir yapı arayışındayız" dedi.

Projeye Google başta olmak üzere HP, Apple ve Intel gibi teknoloji devlerinin de ilgi duyduğunu söyleyen Çağlayan, "Onlar da bu proje ile ilgili çalışmalar yaptıklarını söylediler. Google yöneticileri, Türkiye'ye ilgilerinin çok daha fazla artacağını ifade ettiler. Motorola'yı satın aldıklarını ve bu konuda yeni operasyonlara başlayacaklarını belirttiler" dedi.


teknoloji.samanyoluhaber.com