Teknoloji devi Hitachi, dünyanın ilk 1 TeraByte'lık sabit diskini satışa sunacağını duyurdu.
Önde gelen teknoloji devlerinden Hitachi, yaptığı açıklamada, üretmiş olduğu dünyanın ilk 1 TeraByte kapasitesindeki devasa sabit diskini, perakende olarak satışa sunabilmek için gerekli tüm hazırlıklarını tamamladığını ve yakın bir zamanda tüketiciyle buluşturulacağını ilan etti. Deskstar 7K1000 modelindeki bu veri deposu, piyasadaki en yüksek kapasiteli sabit disk olacak.

Hitachi yetkilileri, güvenilir ve yüksek performanslı bu sabit disk ile kullanıcıların, oyun, ***** MP3, dijital fotoğraf ve video kayıtları gibi multimedya dosyalarını sakladıkları kişisel bilgisayarlarında, hatırı sayılır ölçüde veri depolayabileceklerini ve bu alanda sıkıntı yaşamayacaklarını dile getirdiler.

Şirketin pazarlamadan sorumlu başkanı Shinjiro Iwata ise, Hitachi olarak, dünyanın ilk 1 Terabyte boyutundaki sabit diskini üreterek, sektörde hatırı sayılır bir başarıya imza attıklarını belirtti ve haklı bir gurur yaşadıklarını deklare etti. Ayrıca, PC sistemlerinin günümüzde artık birer dijital eğlence merkezi olarak kullanıldığını belirterek, bu devasa kapasiteli sabit disk ile, kullanıcıların veri depolama konusunda sıkıntı yaşamayacaklarının altını çizdi.

Piyasa fiyatı 399 dolar olarak belirlenen 1 TeraByte'lık Deskstar 7K1000 model veri ambarının teknik özellikleri şöyle:

Deskstar 7K1000

Kapasite: 1 TeraByte
Boyut: 3.5 inch
Disk Dönüş Hızı: 7,200 RPM
Önbellek: 32 MB
Arabirim: SATA 3.0 GB/s
Erişim hızı: 8.5 ms okuma / 9.2 ms yazma