Siber savaşa hazır değiliz!


TÜBİTAK yetkilileri, 2001’den bu yana Bilişim Sistemleri Güvenliği Bölümü’nün siber güvenlik üzerine çalıştığını belirterek, “Bu konuda şu ana kadar yapılan çalışmaların Türkiye için yeterli olmadığını” açıkladıAk Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın başkanlığında toplanan TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu, TÜBİTAK Yazılım ve Veri Mühendisliği Bölümü proje yöneticileri Müberra Sungur ve Ahmet Dikici ile TİB İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ve iletişim uzmanı Ömer Boz’u dinledi. Komisyonda bilişim terimleri üzerine sunum yapan Dikici, Türkiye’deki verilerin yüzde 98’inin dijital ortamda saklandığını, bu nedenle güvenlik sorunu yaşanabileceğini ifade etti. Dikici, ilerleyen yıllarda dünya genelinde “siber savaşların beklendiğini”, 2007’de Rusya’nın Estonya’ya yönelik siber saldırılarının bunun örneği olduğunu söyledi.

‘Türkiye’de hayat durur’

2001’den bu yana Bilişim Sistemleri Güvenliği Bölümü’nün siber güvenlik üzerine çalıştığını belirten Dikici, “Türkiye’de 2-3 gün internet kesilse hayat durur. Olası bir siber savaşa hazırlık yapmaya yönelik çalışmalar var ama bunlar maalesef yeterli değil” dedi. Dikici, TÜBİTAK’nın bu konuyla ilgilenen bir bölümünün olduğunu, geçen yıl kamu kurumlarına yönelik konuyla ilgili tatbikat yapıldığını anlattı.

Bilgisayar korsanlarının (hacker) da bilgilerin güvenliği açısından büyük tehdit olduğunu belirten Dikici, Çin gibi bazı ülkelerin çocukken insanları alıp sadece bu iş için yetiştirdiğini ifade etti. Birçok ülkenin siber savaş konusunda yatırımlar yaptığını belirten Dikici, özellikle Çin’in siber savaş için geliştirdiği düşünülen sistemlere yönelik ABD’nin tedbirler aldığını anlattı.Müstehcen videolar silindi


TİB’in komisyona yaptığı sunuma göre ise, ihbarweb sitesine 2007’den bu yana 496 bin 715 ihbar geldi. Site kapattığı için zaman zaman eleştirilere maruz kalan TİB, gelen ihbarlar sonrasında internet sitelerinden 110 bin içerik çıkarttı. Çoğunluğu video şeklindeki bu içeriklerin yüzde 60’ı müstehcenlik, yüzde 20’si Atatürk aleyhine işlenen suçlardan oluştu. TİB, içerikleri kaldırabilmek ve kanuni sorumluluklarını hatırlatıp uyarmak için zararlı içeriği olan internet sitelerine 252 bin 686 e-posta gönderdi. Kurumun kapattığı sitelere ilişkin rakamın özellikle verilmediği sunumda, kapatılan sitelere ilişkin olarak “Kamuoyuna yansıyan 10 bin küsürlü rakamlar var” demekle yetinildi. Yalnızca 4 “engelleme tedbiri işlemi” hakkında idare mahkemesinde dava açıldı. Bunların 3’ü Başkanlık lehine sonuçlanırken, 1’i ise yürütmeyi durdurma kararı olmaksızın devam ediyor.


BAHAR ATAKAN
Ankara