İnternetin gelişmesi ve günlük hayatımıza her geçen gün daha fazla girmesi sebebiyle birçok ülke interneti kontrol etmeye çalışıyor. Çin, özellikle Google servislerini yasaklarken ülkemizde de *****, torrent siteleri yasaklandığı gibi uzun bir dönem Youtube da kapalıydı. Şu an da internet filtre paketi seçildiği taktirde birçok site erişime kapalı olarak bilgisayarınıza geliyor.

Bugünkü erişim yasağı haberimiz ise Hindistan'dan. Hindistan hükümeti, ünlü torrent sitesi olan The Pirate Bay'e erişimi engellediğini duyurdu. Hint filmlerinin de paylaşıldığı site yasadışı yazılım ve film indirme sebebiyle erişime engellenmiş durumda.Vimeo da kapatılmış

Asıl ilginç olan engelleme ise Vimeo'ya geldi. Hindistan'dan artık ünlü video sitesi olan Vimeo'ya erişim mümkün değil. Bu konuda tam bir resmi açıklama olmasa da yine Hint filmleriyle ve onların paylaşımıyla alakalı olabileceği tahmin ediliyor. Vimeo'nun kapatılması bizde YouTube'un kapatılmasına benziyor.

Bakalım ilerleyen günlerde Hindistan'da bu iki engellemeyle ilgili geri adım gelecek mi? Yoska yasaklanan sitelerin sayısı giderek artacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

(Milliyet)