Windows, monitörünüze bağlı olarak en iyi görüntü özelliklerini seçer. Bu özellikler, monitörünüz temelinde ekran çözünürlüğü, yenileme hızı ve renktir. Bu ayarlar, monitörünüzün LCD veya CRT olmasına bağlı olarak değişir. Görüntü ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız veya bu ayarlar değişmişse ve varsayılan ayarları geri yüklemek istiyorsanız aşağıdaki önerileri kullanın.

Düz ekran olarak da bilinen LCD monitörler CRT monitörlerin yerini almıştır. Ağır cam tüplerin bulunduğu hantal CRT monitörlere göre daha hafif ve incedirler. LCD monitörler çok çeşitli şekillerde ve boyutlarda sunulur; bunlar arasında geniş ekran ekranlar, standart genişlikte ekranlar sayılabilir; geniş ekran modeller 16:9 veya 16:10, standart genişlikte modellerse 4:3 genişlik - yüksekliğe sahiptir. Dizüstü bilgisayarlarda düz ekran kullanır.

LCD ve CRT monitörlerin her ikisinde de genellikle ekranda görüntülenmek üzere ayarladığınız nokta/inç (DPI) ne kadar yüksek olursa yazı tipleri de o kadar iyi görünür. DPI değerini artırdığınızda ekran çözünürlüğünü de artırırsınız. Kullandığınız çözünürlük monitörünüzün desteklediği çözünürlüklere bağlıdır. 900 x 1200 piksel gibi daha yüksek çözünürlüklerde öğeler daha net görünür. Ayrıca daha küçük görünürler ve ekrana daha çok öğe sığar. 800 x 600 piksel gibi daha düşük çözünürlüklerde ekrana daha az öğe sığar, ancak boyutları daha büyük olur.

Windows, monitör ayarınızı en iyi hale getirilmiş çözünürlükte tutarken ekrandaki metin ve diğer öğelerin boyutunu artırmanızı veya azaltmanızı sağlar

LCD monitöre ait en iyi ekran ayarları
LCD monitörünüz varsa ekran çözünürlüğünüzü denetleyin. Böylece ekrandaki görüntülerin netliğinin saptanmasına yardımcı olunur. LCD monitörü kendi yerel çözünürlüğüne ayarlamak iyi bir yöntemdir; yerel çözünürlük, bir monitörün görüntü vermesi için boyutuna göre tasarlanan çözünürlüktür. Monitörünüzün yerel çözünürlüğünü görmek için Denetim Masası'nda ekran ayarlarını denetleyin.

1-Ekran Çözünürlüğü'nü açınız.

2-Çözünürlük seçeneğinin yanındaki açılır listeyi tıklatın. (Önerilen) olarak işaretlenmiş çözünürlüğü işaretleyin. Bu, LCD monitörünüzün yerel çözünürlüğüdür; çoğunlukla monitörünüzün destekleyebildiği en yüksek çözünürlüktür.

Monitör üreticisi veya satıcısı da LCD monitörünüzün yerel çözünürlüğünü size söyleyebilir. (CRT monitörlerde yerel çözünürlük yoktur.)

Kendi yerel çözünürlüğünde çalıştırılan LCD monitör metinleri çoğunlukla CRT monitörden daha iyi görüntüler. LCD monitörler, yerel çözünürlüklerinden daha düşük çözünürlükleri teknik olarak destekleyebilir; ancak, metinler net görünmez, görüntü küçük, ekrana ortalanmış ve siyah kenarlı olabilir veya uzatılmış görünebilir.

Bağımsız monitörler çoğunlukla dizüstü bilgisayarı ekranlarından daha çok kullanıldığından dizüstü bilgisayarlara göre daha yüksek çözünürlüğü destekler.

LCD monitör boyutuna dayanan çözünürlük

-19 inç standart oranda LCD monitör: 1280 × 1024
-20 inç standart oranda LCD monitör: 1600 × 1200
-20 ve 22 inç geniş ekran LCD monitörler: 1680 × 1050
-24 inç geniş ekran LCD monitör: 1920 × 1200

Dizüstü boyutuna dayanan çözünürlük

-13 - 15 inç arası standart oranda dizüstü bilgisayar monitörü: 1400 × 1050
-13 - 15 inç arası geniş ekran dizüstü bilgisayar monitörü: 1280 × 800
-17 inç geniş ekran dizüstü bilgisayar monitörü: 1680 × 1050