Avea, Numara Taşınabilirliği konusunda Telekomunikasyon Kurumu’nun 1 Şubat 2007’de yayınladığı yönetmelik uyarınca cep telefonu abonelerini numaralarının sahibi yapacak sistemin altyapı çalışmalarını başlattı.

Avea, pek çok ülkede tüketicilere bir hak olarak tanınan ‘Numara Taşınabilirliği’nin Telekomunikasyon Kurumu’nun bu sene başında çıkarttığı yönetmelikle Türk tüketicisine de sunulması yönündeki uyumluluk çalışmalarına devam ediyor.

Avea’dan yapılan açıklamada, çözüm ortağı olarak Argela ve Alcatel-Lucent ile anlaşarak, ‘Numara Taşınabilirliği Projesi başlatıldığı bildirildi.

Açıklamaya göre, bu proje çerçevesinde, Argela Avea sistemlerini Merkezi Veritabanı ile entegre edecek ve süreci yönetecek sistemin kurulmasından sorumlu olacak. Alcatel-Lucent ise Tekelec firmasının çözümlerinin hayata geçirilmesinden sorumlu olacak.

Proje kapsamında bilgi-işlem sistemleri ile merkezi veritabanının iletişimini ve numara taşınabilirliği sürecinin yönetimiyle ilgili bilgi işlem altyapısının entegrasyonunu sağlayacak bir sistem kurulacak. Sistem için üretilecek çözümler, Avea ve Argela proje ekiplerinin ortak çalışmasıyla ve tamamıyla Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp, geliştirilecek. Kurulacak sistem sayesinde, numara taşınabilirliği’nin uygulanmaya başlaması ile beraber, GSM operatörlerinin aboneleri telefon numaralarını değiştirmeden operatör değiştirebilecekler.

Proje ile ilgili bilgi veren Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jamal Fakory Telekomunikasyon Kurumu Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği uygulaması konusundaki altyapı çalışmalarımıza devam ettiklerini belirterek, bu çerçevede, Argela ve Alcatel-Lucent AVea’ya Numara Taşınabilirliği ile ilgili ihtiyaç duyulan çözümü istenilen esneklikte ve değişebilecek koşullara adapte edilebilir bir yapı sunacağını ifade etti.

Alcatel-Lucent Turkiye Murahhas Üyesi ve Ülke Başkanı Haluk İlkdogan ise "Bu işbirliği ile, müşteri portföyünü hızla büyüten, mükemmeliyetçi müşteri hizmetleri sunmayı ve düzenleyici kurum gereksinimlerini yerine getirmeyi hedefleyen Avea ile, mevcut ilişkilerimiz daha da kuvvetlenerek devam edecektir” dedi.

Argela İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selim Sarper de, telekom işletmecilerinin hem şebeke altyapısında (core network) hem de servis altyapısında (service network) her türlü ihtiyaçlarını en son teknolojileri içeren çözümlerle karşılamaya odaklandıklarını kaydetti. Argela’nın Avea’da kurmakta olduğu numara taşınabilirliği uygulaması mühendislerin uzun yıllar boyunca edindikleri bilgi ve tecrübeleri kullanarak geliştirdikleri bir çözüm olduğunu belirten Sarper, “Avea’nın Numara Taşınabilirliği konusundaki kararlılığı bu projemiz için çok önemli bir itici güçtür” dedi.

ANKA