Almanya’da bir fizik laboratuarında meydana gelen kaza sonucu, dünyanın en güçlü patlayıcısı keşfedildi. Bir silisyum türü olan madde, TNT’den yedi kat daha güçlü ve bir milyon kat daha hızlı patlıyor.

Münih Teknik Üniversitesi’nin Garching’teki laboratuvarının yöneticisi Dmitri Kovalev ve ekibi, süngere benzeyen delikli bir silisyum türünün özelliklerini belirleme çalışmaları çerçevesinde örneği sıvı nitrojen sıcaklığına kadar soğutmuşlar. Ancak bir kaza sonucu sisteme hava sızınca patlama meydana gelmiş.

Kovalev, "oksijenin örnek üzerinde yoğuştuğunu ve oksidasyon sürecinin de patlayıcı şiddette gerçekleştiğini hemen anladık" diyor. Araştırmacıya göre, süngerimsi silisyum, yalnızca bir atom kalınlığında bir hidrojen tabakasıyla kaplı oluyor. Bu, havadaki oksijen atomlarıyla, alttaki silisyum atomları arasında bir perde oluşturuyor.

Hidrojen bağlarından bir tanesinin kopması halindeyse bir oksijen atomu, silisyum atomuna bağlanıyor ve hızla yayılan zincirleme bir tepkimeyi başlatıyor. Oksitlenen silisyum da bilinen patlayıcılardan çok daha büyük ölçekte enerji yaydığından patlama olağanüstü şiddette gerçekleşiyor.

Kovalev, sıvı oksijenin, patlamanın verimini artırdığını vurguluyor. Bilinen patlayıcı moleküllerde çok az sayı da oksijen atomu bulunduğundan, yeterince yanma olmuyor. Süngerimsi silisyumsa çok yüksek bir yüzeyhacim oranına sahip olduğundan büyük ölçüde oksijen bağlayabiliyor ve bu nedenle patlamanın verimi de yüksek oluyor.

Kovalev, meydana gelen kazanın, silisyumun özelliklerinin o zamana kadar yeterince bilinmemesinden kaynaklandığını ve artık bu malzemenin güvenli bir biçimde kullanılabileceğini söylüyor. Araştırmacıya göre patlama için çok özel koşulların sağlanması gerektiğinden, normal olarak malzeme tehlikesiz. New Scientist, 4 Ağustos 2001