Almanların yanıtını bilmedikleri, karar veremedikleri bir konuda kullandıkları bir sözleri vardır: "Hele bir uyuyayım, sonra sana söylerim!" gibi... Gerçekten bir çoğumuz, yanıtını bulamadığımız bir konu, bir mesele zihnimizdeyken yatağa yattıktan sonra, sabahları kalktığımızda, sorunun çözümünü bulduğumuzu farketmişizdir.

Bilimadamları rüyalar ve bellek arasında bağlantı olduğunu ve gün boyunca beynimizde topladığımız anıların uyku sırasında birleşip pekiştiğini söylüyorlar. Harvard Medical School'dan nörobilimci Robert Stick***** her gece yaşadığımız derin uyku ve daha hafif olan rüyalı uyku periyotlarının bellek oluşumunda çok gerekli olduğunu söylüyor.

Yeteneklerimizi geliştirmek için sadece çalışıp ezberlemek yeterli değil. Bir şeyi öğrenmek ve anlamak tüm gece boyunca süren bir işlem. Stick***** uykunun öğrenmek için seçilmiş bir zaman olduğunu ve öğrenme işleminin bir bölümünün uyku olmaksızın gerçekleşemeyeceğini söylüyor.
Öğrenmenin özellikle göz kırpıştırmalarının görüldüğü REM uykusu sırasında gerçekleştiği anlaşıldı. Laboratuvar farelerinin günlerini yeni şeyler öğrenerek geçirdiklerinde, daha fazla REM uykusu yaşadıkları görülüyor. REM uykusundan yoksun farelerin labirentlerde yollarını bulma testleri sırasında diğerlerine oranla daha başarısız olduğu anlaşıldı. İnsanlarda rüya ve öğrenme arasındaki bağlantıyı açığa çıkarabilmek ne yazık ki farelerdeki kadar kolay değil.