Microsoft ve Novell, Windows ile Linux'un birlikte çalışması ve birbirlerini desteklemesi konusunda geniş kapsamlı bir işbirliği yapacaklarını duyurdu. Şirketler, tescilli ve açık kaynak ürünlerini kapsayan bir anlaşmaya gideceklerini de açıkladılar.

Microsoft ve Novell'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, en az 2012'ye kadar geçerli olacak anlaşma kapsamında, her iki firmanın ürünlerinin birlikte daha iyi çalışarak müşteri avantajını maksimum düzeye taşımasını sağlayacak çözümlerin oluşturulması, pazarlanması ve desteklenmesine yönelik bir dizi büyük ölçekli teknik ve ticari işbirliklerine gidecekleri kaydedildi. Microsoft CEO'su Steve Ballmer, yeni modelle yaşanan gelişmelerin müşteriler tarafından büyük ilgiyle karşılanacağını tahmin ettiğini belirterek, ''Çünkü bu gelişme müşterilerin iki platforma yaptıkları önemli yatırımları daha da yakınlaştırarak pratik bir değer yaratıyor'' açıklamasını yaptı.

Anlaşmaya göre Microsoft Windows ve Linux çözümleri isteyen müşterilere SUSE Linux Enterprise ürününü resmi olarak tavsiye edecek. Microsoft ayrıca Linux Enterprise Server'in bakım ve desteği için kuponlar dağıtarak, müşterilerin iki şirketin patenti ve işbirliği kapsamında Linux'un birlikte çalışabilir sürümünden yararlanmasını sağlayacak. Diğer bir çok ticari etkinlik için olduğu gibi bu anlaşmanın mali koşulları da bu aşamada henüz açıklanmadı. Teknik işbirliği sözleşmesi kapsamında, şirketler bir ortak araştırma tesisi kuracak ve sanallaştırma, yönetim ve belge biçimi uyumu hakkında yeni yazılım çözümleri arayacak.