Kişisel tercih ve eğilimler hakkında bilgi sahibi olan Google'a bundan böyle "Yarın ne giymeliyim?" ya da "Hangi işe girmeliyim?" gibi sorular yöneltilebilecek.

Tüm dünyayı tek bir tuşla önümüze seren ve sonsuz bilgi sunan Google bugüne kadarki en büyük kişisel bilgi veri tabanını oluşturmaya hazırlanıyor.
Firmanın projeleri arasında kişisel ilaç üretebilmek için insanların genetik şifrelerini toplamak da yer alıyor

Birkaç gün önce arama sonuçlarını zenginleştirecek bir sistemi uygulamaya sokacağını açıklayan Google, bu kez de dev bir kullanıcı veritabanı kuracağını duyurdu. Şimdiye kadar oluşturulan en kapsamlı veri tabanı sayesinde, kullanıcıların gönüllü verdikleri bilgiler toplanacak ve Google sayfası kişiselleştirilebilecek. Böylece kişisel tercih ve eğilimler hakkında bilgi sahibi olan Google'a "Yarın ne giymeliyim?" ya da "Hangi işe girmeliyim?" gibi sorular yöneltilebilecek. Ancak proje "kişilerin mahremiyetine" zarar verebileceği gerekçesiyle eleştiriliyor.

KİŞİYE ÖZEL İLAÇ

Şirketin yatırımlarından bir diğeriyse, kullanıcıların genetik yapılarını öğrenmelerini sağlayacak proje. Hedef, Google'da toplanacak genetik bilgilerle yeni ve kişiye özgü ilaç üretimini teşvik etmek. Bu iki projenin yanında artık aramaların sonuçları 12 dile çevrilebilecek.

DEĞERİ 100 MİLYAR $

İnternetin en büyük arama motoru Google, Stanford'da doktora yapan iki öğrenci Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurularak 100 milyar dolarlık değere ulaştı. Google 6.1 milyar dolarlık gelirinin 1.5 miyar dolarını reklamlardan elde ediyor. 1.3 milyarın üzerinde web sayfasına ulaşarak, yarım saniyeden az bir sürede dünyadaki kullanıcılara arama sorgularıyla ilişkili sonuçları getiriyor. Google günde 100 milyondan fazla kullanıcı sorgulamalarına cevap veriyor.


Kaynak : Bugün