N95 Nokia'nın ilk 3.5G mobil telefonu olarak öne çıkıyor. Ancak sahip olduğu Wi-Fi, WCDMA, dört-band GSM, A2DP'li Bluetooth, Kızılötesi, USB 2.0, 5 megapiksel kamera, dahili GPS, Tv-Çıkış, 3.5mm kulaklık girişi, FM Radyo, MicroSD kart yuvası ve 150 MB dahili hafıza özellikleriyle de göz kamaştırıyor.Bu kadar özelliğine rağmen boyutları 99mm x 20mm x 53mm oldukça makul. Nokia N serisinde iki önemli yenilik getirdi: GPS ve HSDPA (3.5G - High Speed Downlink Packet Access), bununla beraber telefonların boyutlarını ergonomik tutarak kullanıcılardan beğeni topladı. HSPDA, gelecek nesil mobil bağlantısı olarak WCDMA (3G) ile kıyasla 10 kat daha hızlı. Tabiki operatörler için büyük bir yatırım gerektiren 3.5 ile ilgili pekçok kurum deneme süreçlerine başladı bile. Hızlı bağlantı multimedya ortamın canlanması anlamına geliyor. İndirilebilen filmler ve hatta internet üzerinden yüksek kaliteli Tv yayını alınabilmesi, müzik veya video klip indirmek bunlardan sayılabilir. 3.5G destekli bir telefon olsada N95, geriye dönük 3G ve şebeke olarak dört-band GSM ve EDGE bağlantılarını da destekliyor.

Çift taraflı sürgülü kapağıyla N95'in bir tarafında multimedya kontroller, diğer sürgüsünde ise tuş takımı bulunuyor. 5 megapiksel Carl Zeiss Optic lensli, otomatik odaklamalı, dijital yakınlaştırmalı ve telefonun yanında 2 aşamalı fotoğraf çekme tuşu ile kamera fonksiyonları oldukça başarılı. DVD kalitesine yakın video kayıt imkanı da var. Telefonu kamera modunda kullanılırken yatay tutulduğunda sanki LCD'li gerçek bir kamera kullanırmışcasına hisse kapılmamak elde değil.Dahili GPS modülü 10metre hata payıyla çalışıyor. Telefon beraberinde haritaların bulunduğu "Maps" adlı bir uygulamayla geliyor. İlave olarak haritalar internetten ücretsiz indirilebiliyor.

A2DP Bluetooth desteğiyle kablosuz müziğin tadını çıkartabilirsiniz. Tv-Çıkış seçeneğindeyken sesi TV'den de alabiliyorsunuz. MP3, AAC, AAC+ ve WMA gibi yeterli bir müzik formatı seçeneği var. 2.6-inç QVGA ekranında 16milyon renkle video oynatımı da gayet başarılı. Video formatları ise 3GP, Real Video ve MP4 şeklinde.

Nokia N95, işletim sistemi olarak S60 3rd Edition Feature Pack 1 (Symbian 9.2) kullanıyor. Nokia'nın açık kaynaklı 2.0 sürümündeki web tarayıcınıda içeren telefon Atom Web Feed desteği, WML, XHTML ve HTML'yi tek uygulamadan görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Flash Lite 2.0 ve FOTA (firmware over the air updates) diğer uygulamalardan. FOTA özelliği işleri oldukça kolaylaştıracak, üreticiler telefon modellerini kullanıcıların hiçbirşeyle uğraşmasına gerek kalmadan (servise götürmek, PC'den aktarmak gibi) operatör üzerinden, telefonun işletim sistemini güncelleyebilecekler.

N95 diğer S60 3rd Edition modellerle aynı adaptör girişini kullanıyor. Şarj aleti öncekilere göre %60 daha küçük boyutlarda. 950mAh pili kulağa hoşgelmiyor. Bir günlük sıkı kullanım ile kolaylıkla bitebilecek gibi gözüküyor.

Nokia'nın resmi açıklamasına göre 2007'nin ilk çeyreğinde çıkacağının duyurusu yapılan telefon 500euro civarında olacak.