Erkek kelebeğin evrim hızı şaşırttıGüney Pasifik'teki iki adada bazı erkek kelebeklerin daha önce görülmemiş bir hızla evrim geçirdiği ortaya çıktı.

18.07.2007 01:43 Science dergisinde yayımlanan araştırma, Savaii ve Upolo adasında 'Hypolimnas bolina' türü erkek kelebeklerinin oranının bir yıldan az süre içinde yüzde 1'den yaklaşık yüzde 39'a çıktığını ortaya koydu.

2001'de bölgedeki erkek ve dişi kelebeklerin sayısındaki eşitsizliği gören bilimadamları, geçtiğimiz yıl erkek kelebeklerin sayısının dişilerinkine ulaştığını ya da çok yaklaştığını fark etti.

Bilimadamları, erkek kelebeklerin sayısındaki artışın anneden bulaşan ve yumurtadan çıkmadan erkek kelebeklerin ölümüne neden olan Wolbachia bakterisini yok eden bir genin gelişmesine bağladı.

ABD'nin California Üniversitesi'nden Sylvain Charlat, "Bildiğim kadarıyla bu şimdiye kadar görülen en hızlı evrim" diyerek, araştırmanın, bir topluluğun aşırı doğal seleksiyon baskısına maruz kalması halinde evrimin çok hızlı olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Bakteri yok eden gende mutasyon

Bakteriyi yok eden genin mutasyonla tesadüfen mi ortaya çıktığı yoksa göç sırasında daha önce bu gene sahip başka Bolinaslar tarafından mı bulaştırıldığı henüz berilenemedi.

Charlat, kaynağı ne olursa olsun, sonuç olarak sayısı giderek artan dişi kelebeklerin evrim geçirerek bu koruyucu geni taşıyan erkek kelebeklerin ortaya çıkmasını sağladığını, genin nesilden nesile böylece geçmeye başladığını belirtti.

İngiltere'nin London College Üniversitesi'nden Gregory Hurst de "Genellikle doğal seleksiyon, binlerce yılda oluşan yavaş bir süreçolarak bilinir. Ancak bu durumda evrim, göz açıp kapayıncaya kadar olmuş. Bu gerçekten ilginç" dedi.
CNN Turk alintidir