Türkiye’de iPhone ile “Alo” demek Norveçli Jon’a bağlı

Amerika’da yaşanan iPhone çılgınlığı sınırları aştı. Avrupa da bu yeni devrimin tadına varmak istiyor

Amerika’da yaşanan iPhone çılgınlığı sınırları aştı. Avrupa da Apple’ın yarattığı bu yeni devrimin tadına bir an önce varmak istiyor. Ancak bunun için daha aylarca beklemek zorundayız. Son günlerde en çok sorulan sorulardan biri de “Amerika’dan iPhone alıp Türkiye’de kullanabilir miyim?” Ancak bu, iPhone’un sahip olduğu kilit mekanizması nedeniyle imkasız.

iPhone, şu anda dünyada sadece Amerikan AT&T sim kartı ile çalışıyor. Sim kart cihaza yerleştirildiğinde telefon operatörünün şebekesine bağlanıyor ve oradan gelen şifreyle iPhone aktif hale geliyor. Bu işlem yapılmadan, iPhone’un müzik çalar dahil hiçbir özelliği kullanılamıyor. Apple, her ülkede farklı GSM operatörleriyle anlaşmalar yaparak büyük paralar kazanmayı amaçlıyor. İngiltere’de O2, Almanya’da da Vodafone ile anlaşma imzalandı. Türkiye’de ise Turkcell ile görüşüldüğü belirtiliyor. Apple’ın korkulu rüyası 24 yaşındaki Norveçli hacker ise yine iş başında... Henüz 19 yaşındayken DVD’lerin kopya koruma mekanizmasını kırarak her köşe başında korsan DVD’ler satılmasına sebep olan Norveçli bilgisayar korsanı Jon Lech Johansen, iPhone üzerinde çalıştığını açıkladı.

Yolun yarısına geldi

“Beni dava et” (So sue me!) adlı internet blogunda her gün çalışmalarını paylaşan 24 yaşındaki Norveçli şimdilik AT&T’den onay almadan iPhone’un internet ve müzik çalar özelliklerini kullanmayı başardı. Sim kilidini de kırması durumunda Amerika’dan alınan bir iPhone Türkiye’de herhangi bir sim kartıyla çalışabilecek.

Haber: Uğur KOÇBAŞ

vatan alintidir