Bilim adamları, Satürn'ün uydusu Enceladus'un, milyarlarca yıl önce oluşumundan hemen sonra içindeki radyoaktif bozulmadan kaynaklanan ısının, bugün yüzeyinden fışkıran gayzerlerin nedeni olabileceği ve bunun da ilkel bir yaşam için gerekli ortamı sağlayabileceği görüşünü ortaya attı.


ABD'nin Texas eyaletinde her yıl düzenlenen Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansı'nda dün sunulan bildiride, Cassini uzay aracının gönderdiği ve Enceladus'un sıcak bir bölgesinden çıkan gayzer benzeri oluşumu gösteren ilginç fotoğrafların incelendiği belirtildi.

Bildiride, araştırma sonucunun, yüzey ısısı eksi 201 santigrat derece civarında olan Satürn'ün ayının iç kısmında ilkel bir yaşam için uygun bir ortam olabileceğini gösterdiği belirtildi.

Bilim adamları, yeni geliştirdikleri bir modelle Enceladus'un içindeki ısının, eskiden meydana gelen bir radyoaktif bozulmadan kaynaklandığını ve bunun da Satürn'ün ayının sıcak güney yarı küresindeki su buharı bulutu ve periyodik buz kristali rüzgarlarının açıklaması olabileceğini ifade etti.

4.5 milyar yıl önce oluştu

'Icarus' adlı gökbilim dergisinin nisan sayısında da yayımlanacak teoriye göre, Enceladus 4.5 milyar yıl önce alüminyum ve demir radyoaktif izotopları içeren kaya ve buz karışımı olarak oluştu.

Birkaç milyon yıl sonraki dönemde, iki radyoaktif elementin hızlı şekilde bozulması merkezdeki kayalık çekirdeğin mantodaki buz örtüsüne yaklaşmasıyla sonuçlanan bir sıcak patlamasına yol açtı.

Zamanla çekirdekteki bozulmadan geriye kalanlar da Enceladus'un içinde eridi. Bilim adamlarının bu teorisi doğrulanırsa Enceladus'ta ilkel de olsa bir yaşam için gerekli olan kalıcı bir sıcaklık kaynağı, organik materyal ve sıvı suyun bulunduğu olasılığı artacak.


ALINTIDIR:TEKNOLOJİ TELEVİZYONU.COM
+REP