Bilimadamları, Satürn'ün en büyük uydusu Titan'ın yüzeyinde 'denizler' tespit etti. Bilimadamlarının, Titan uydusunun, son derece kalın ve nitrojenden oluşan atmosferindeki metan ve diğer organik bileşenler nedeniyle hidrokarbon denizlerine sahip olduğu yolunda teorileri bulunuyordu.
Güneş sistemi dışında yer alan ve bir gezegen büyüklüğündeki Titan'da daha önce küçük göl kümeleri tespit eden Cassini uzay aracı bu kez, bilimadamlarının bu teorilerini doğru çıkaracak şekilde yüzeyde muhtemelen metan gazından oluşan deniz büyüklüğünde sıvı yoğunlukları tespit etti.

Araştırmacılar, görsel ve radar görüntülemesi kullanarak Titan'ın puslu kuzey kutbunda en az iki deniz olduğunu gösteren kanıt buldu.

Satürn gezegeninin keşfi için 1997'de fırlatılan Cassini uzay aracının kamerası geçtiğimiz ay, Hazar Denizi'ne benzer 1.095 kilometre uzunluğunda büyük ve düzensiz bir şekil üzerinde incelemelerde bulunmuştu.

Yanıcı bir gaz olan metan, yoğun atmosferik basınç ve soğuk nedeniyle Titan uydusunda sıvı halinde bulunuyor.

Cassini uzay aracının Aralık 2006'da gönderdiği fotoğraflardan, Satürn'ün uydusu Titan'da dağlık bölge de saptanmıştı.

Cassini ekibinin başında bulunan Arizona Üniversitesi'nden Robert Brown, uzmanların gerçek olup olmadığını saptayabilmek için iki kez kontrol ettiği ve yaklaşık 160 kilometrelik bir alana yayılan sıradağları, California'daki Sierra Nevada bölgesine benzetmişti.

alıntıdır:teknolojitelevizyonu.com
+rep