Dinozorların egemenliği geç başlamış


New Mexico’da gün ışığına çıkarılan fosiller, dinozorların dünyadaki egemen kara hayvanları olmadan önce milyonlarca yıl boyunca bir sürüngen türüyle bir arada yaşadıklarını gösterdi.
NEW MEXICO - Science dergisinin 20’nci sayısında yer alan buluşa göre dinozorların dünyadaki egemenliklerini kurmaları uzun sürdü. Bu buluş dinozorların yakın akrabaları dinosauromorph’ların yerini çok kısa bir sürede aldıkları ya da dinosauromorph’ların soyunun dinozorlardan çok daha önce tükendiği teziyle çelişiyor. Çalışma ekibine göre bu iki tür 15-20 milyon yıl bir arada yaşamış.
Dış görünüş olarak dinosauromorph‘lar dinozorları andırıyordu fakat dinozorların sahip olduğu bazı anatomik özelliklerden yoksunlardı. Şempanze ve insanlar için düşünüldüğü gibi onların da atalarının ortak olduğu tahmin ediliyor.

İki türün fosilleri daha önce hiç bir arada bulunmadığı için bilim adamları dinozorların dinosauromorph‘ların yerini aldığını düşünüyordu.

Her halükarda 200 milyon yıl önce Jurassic Devri başlarken dinosauromorph‘lar çoktan dünya sahnesinden silinmiş ve dinozorlar egemen kara hayvanı olmuştu. Neden bir türün yok olup diğerinin hayatta kaldığı ise hala bir sır.ntvmsnbc.com alıntı