TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi Nisan sayısı, internetteki bilim sitelerinin adreslerinin derlendiği bir kitapçık veriyor. Ekte yüzlerce bilim sitesinin adresi ve içeriği tanılıyor.

Bilim ve Teknik dergisiyle verilen �Yeni Ufuklara� adlı ekte astronomi, kozmoloji, matematik, antropoloji, genetik gibi çeşitli alanlarda uzmanlaşan bine yakın internet sitesi tanıtılıyor. Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, okurlardan gelen istek üzerine bilim sitelerinin birarada toplanmasına karar verdiklerini belirtti.

Raşit Gürdilek, 3 yıl önce BilimNet adı altında bilimsel siteleri tanıtmaya başladıklarını, şimdi ise bilim sitelerinin adreslerinin derlendiği ekin yayımlandığını ifade etti. Tanıtımı yapılan bilimsel sitelerin çoğunluğunun yabancı dilde olduğunu belirten Gürdilek, �İsteğimiz, dil bilen bilim gönüllülerinin, bu bilgileri kendi çevrelerine de aktarmaları� diye konuştu.

Gürdilek, ilk ekte gökbilim ve kozmolojinin yanı sıra tüm bilimlere temel oluşturan matematik ve teknolojiyle ilgili siteleri tanıttıklarını, daha sonraki sayılarda ise bütün bilim dallarına yöneleceklerini ifade etti. Gürdilek, Yeni Ufuklar ekinin birkaç ay daha yayımlanacağını söyledi.