Microsoft’un Windows XP’nin ardından piyasaya süreceği yeni işletim sistemi Windows Vista için hazır olan bilgisayarlar pazarda boy göstermeye başladı. Gelişmiş grafik özellikleri sunan Vista, tam kapasiteyle kullanılması için güçlü bilgisayarlara gerek duyuyor.

Acer’ın Ferrari serisinin yeni modeli Ferrari 5005 WLHi/HD, dizüstü bilgisayar kategorisinde Vista’nın gereksinimlerini karşılamaya hazır modellerden biri. Ürün, 2999 dolar+KDV’lik fiyatını karşılamaya hazır olanların hizmetinde.

Sahip olduğu AMD Turion 64 2X TL60 2.0GHz işlemci ve 2 GB (2x1024MB) DDR2 bellek ile şu anda yeni işletim sistemini tam kapasite kullanma konusundaki iki önemli gereksinimini karşılayan Ferrari 5005, sosyetik özelliklere de sahip.

2.98 kg ağırlığa sahip bilgisayardaki HD DVD sürücü, yüksek tanımlı (HD) video içeriğini izlemeyi sağlıyor. HD görüntü yayını bu seneki Dünya Kupası’ndaki kapsamlı olarak test edildi ancak henüz Türkiye’de başlamış değil. Bu nedenle HD diskleri okuyabilen ürünler daha büyük önem taşıyor. Ferrari 5005, HD standardında depolama için kullanılan iki ortamdan HD DVD’yi destekleyerek ihtiyacı kısmen karşılıyor. Diğer format olan Bluray ile HD DVD’yi birlikte kullanabilen bir ürün şu anda bulunmadığı için de bu kabul edilebilir bir performans oluşturuyor.

Ürünün DVD’ye kayıt yapabiliyor olması ise, özellikle video içeriğini düzenleyip bilgisayarının dışında saklamak isteyenlerin bu ihtiyacını çok daha az sayıda disk kullanarak karşılamasını sağlıyor. Bir DVD’ye yaklaşık 6 CD dolusu içerik kaydedilebiliyor.

Dizüstü bilgisayarın 1.3 megapiksellik Orbicam dahili kamerası, görüntülü mesajlaşma için tatmin sağlamanın ötesine geçiyor.
Ferrari 5005’in haberleşme konusunda sunduğu tek olanak da bu değil. VoIP Bluetooth telefon, bilgisayarlar arasında ücretsiz ses iletişimine izin veren VoIP’in imkanlarını Bluetooth’un kablosuz özellikleriyle bütünleştiriyor.

15.4 inç ekran büyüklüğü ile görmeye alışık olduğumuz dizüstü bilgisayar boyutunda olan Ferrari 5005’in, görmeye alışık olduğumuz 60 ve 80 GB’lik sabit disk kapasitesini katlıyor. Üründe 160GB 5400RPM S-ATA sabit disk bulunuyor. Bu kapasite, görüntünün daha net ve parlak olmasını sağlayan CrystalBrite teknolojisi ile geliştirilmiş WSXGA+ geniş ve kaliteli ekranda film izleme zevkini hedefliyor. Kişisel dosyalara ek olarak yolculuk sırasında ayrıca disk taşımaya gerek kalmadan, üç dört film bu diske aktarılabiliyor.

Estetik tarafında ise, siyah ve üzerinde Ferrari kırmızısı şeritleri olan kasanın iç kısımları ise Ferrari otomobillerde kullanılan özel deri ile kaplı olması dikkat çekiyor.

Yeni Ferrari, Microsoft’un yeni işletim sistemini hakkıyla kullanmayı sağladığı gibi "bir işletim sistemi için bu kadar pahalı cihaz almaya gerek var mı" sorusunu da gündeme taşıyacak. HD DVD sürücüsü ve VoIP Bluetooth telefonu ile teknolojiyi; malzemesi ve tasarımı ile şıklığı üst düzeyde yaşamak isteyenlerin kalbini kazanabilecek Ferrari 5005, genel kullanıcı kitlesi için pahalı bir seçenek.