8 milyon yıllık mikroplar dirildiBilimadamları, Güney Kutbu'nda buz tabakaları arasında kalmış 8 milyon yıllık mikropları laboratuvarda diriltti.

09.08.2007 02:27
Araştırmacılar, Antarktika'nın döküntülerle kaplı buzullarından aldıkları ve 100 bin ile 8 milyon yıllık 5 buz örneğini laboratuvar ortamında ısıtıp, besledi ve mikropların yeniden faal hale gelmesini sağladı.
Daha genç mikroorganizmaların yaşlı olanlardan daha hızlı büyüdüklerini tespit eden bilimadamları, araştırmalarının bulgularını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin dergisinde yayımladı.
Buzda donmuş eski virüs ve mikropların iklim değişikliğinin buzulları eritmesiyle okyanuslara genetik materyal olarak karışabileceğini ortaya koyan araştırmayı yürüten uzmanlar, sürecin milyarlarca yıl alacak bir süreç olacağını ve insan yaşamını olumsuz etkilemeyeceğini düşündüklerini belirtiyor.
ABD'nin New Jersey Rutgers ile Boston üniversiteleri tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmada, bilimadamları, Antarktika'nın Beaconve Mullins vadilerindeki buzulun yüzeyinden 3-5 metre aşağıdan aldıkları buz örneklerindeki bakterileri canlandırırken, 100 bin yıllık buzdan alınan kültürlerin, her yedi günde boyutlarını iki katına çıkardıklarını, 8 milyon yıllık buzdan alınanlarınsa daha yavaş, 30-70 günde bu boyuta ulaştıklarını belirledi.
NASA cumartesi fırlattığı Phoenix uzay aracı da dokuz aylık yolculuğundan sonra, Dünya'daki araştırmaya benzer şekilde, Mars'ın kuzey kutup bölgesindeki donmuş toprak ve buz katmanları arasından numune toplayacak ve yüzeyi analiz edecek.

CNN Turk
alintidir