Nasa, perşembe günü kötü hava koşullarından ötürü fırlatma işlemini ertelediği Discovery uzay mekiğini bu akşam 20.47'de (TSİ pazar 03.47), uzaya göndermeyi deneyecek. Nasa yetkilileri, hava koşullarının hala belirsiz ve havanın bulutlu olduğunu belirterek, fırlatma işleminin yapılacağı saatte hava şartlarının uygun olması olasılığının yüzde 30 olduğunu kaydettiler. Discovery mekiğini fırlatma işlemi bu gece yapılamazsa uygun hava koşullarının yüzde 40 olarak hesaplandığı yarına ertelenecek.

FRİZBİ DENEMESİ
Öte yandan, Discovery ile uzaya gönderilecek İsveç'in ilk astronotu ve İsveç frizbi şampiyonu Christer Fuglesang, uzayda frizbiyi en uzun süre yukarıda tutma rekorunu kırmayı deneyecek. Fuglesang, 1979'da ülkesinde frizbiyi en uzun zaman havada tutma rekorunun sahibiydi. Frizbiyi en uzun süre havada tutma rekoru Amerikalı Con Cain isimli frizbi şampiyonu tarafından 1984'te 16,72 saniyeyle kırılmıştı.

Discovery'nin fırlatma işleminden 3 gün sonra kenetleneceği Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) astronotlardan beysbol tutkunu Michael Lopez Alegria da 1984'te ünlü oyuncu Peter Ueberroth'un imzaladığı beysbol topunu UUİ içinde yer çekimsiz ortamda atmış ve top günlerce boşlukta süzülmeyi sürdürmüştü.

(internethaber)