A LİSANSI TURKCELL'İN3G iHALESiNİ 321 MİLYON EURO İLE TÜRKİYE'NİN İLK GSM FİRMASI KAZANDI

07.09.2007 10:32 Cep telefonu kullanıcılarına yeni iletişim olanakları sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesine katılan tek firma olan Turkcell, A tipi lisansı 321 milyon Avroluk teklifle kazandı.
Telekomünikasyon Kurumu'nda yapılan ihaleye katılan Turkcell, A tipi lisans için 311 milyon Avro teklif etti.
Komisyonun isteği üzerine Turkcell, teklifi 10 milyon Avro artırarak, 321 milyon Avro'ya yükseltti.
Bu tutarın, KDV ile birlikte yaklaşık 510 milyon dolar düzeyinde olduğu belirtildi.
İhalede başka teklif olmadığı için B, C ve D tipi lisans ihaleleri iptal edildi.
Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) kurulmasını öngören ihale sonuçlandı.
İhaleye katılan tek firma olan Turkcell, en geniş ve en yüksek frekans imkanı sağlayan A tipi lisansı kazandı.
Telekomünikasyon Kurumunda gerçekleştirilen ihalede Komisyon Başkanı ve Kurum Başkan Yardımcısı Ertuğrul Karaçuha, ihalede izlenecek süreci anlattı.
Karaçuha, ihaleye sadece Turkcell'in teklif verdiğini belirtti.
Evrak üzerinde yapılan incelemenin ardından Turkcell'in gerekli şartları taşıdığı belirtilerek mali teklif açıldı. A tipi lisans için tek katılımcı firma olan Turkcell KDV hariç 311 milyon Avro teklif etti. Bu lisansın asgari değeri Telekomünikasyon Kurumunca 252 milyon Avro olarak belirlenmişti.
Komisyon Başkanı Karaçuha, kapalı teklif tutarının artırılması için Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'e sözlü olarak artırımda bulunmasını istedi.
Turkcell'in Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin önde gelen şirketlerinden birisi olduğunu ve bu ihaleden de elde gelirin Hazineye aktarılacağını belirten Karaçuha, elde edilen gelirin millete yol ve su olarak döneceğini bu nedenle de Turkcell'den cömert davranmalarını beklediklerini dile getirdi.
Ciliv bunun üzerine tekliflerini 10 milyon Avro artırarak 321 milyon Avroya yükseltti. Komisyon Başkanı'nın yeni bir artırım teklifi üzerine Ciliv, artırdıkları 10 milyon Avronun ciddi bir rakam olduğunu, tekliflerinin KDV ile birlikte 510 Milyon Dolar tutarına yaklaştığını bu nedenle yeni bir artırımda bulunmayacaklarını ifade etti.
Karaçuha, başka bir katılımcı firma olmadığı için A tipi lisansı Turkcell'in kazandığını ve Telekomünikasyon Kurulu'nun onayından sonra ihalenin kesinlik kazanacağını belirtti. Karaçuha, ayrıca B, C ve D tipi lisanslar için teklif olmadığından dolayı bu lisansların ihalesinin iptal edildiğini söyledi.
İhaleye Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ile Turkcell'in diğer üst düzey yöneticileri de katıldı.
A.A alintidir