Robotlar'ın Mars macerası43 aydır görev başında bulunan ikiz robotlar Spirit ve Opportunity, iki ayı aşkın süredir devam eden şiddetli toz fırtınalarını atlattı.

12.09.2007 04:18 NASA yetkilileri, fırtınanın şiddetini yitirmesi ve havanın açmasının ardından çıkan hafif rüzgarın ikiz robotların güneş panellerindeki tozları temizlediğini ve bataryalarının tam güçle dolmasını sağladığını belirtti.

Birer golf aracı büyüklüğündeki Spirit ve Opportunity'nin üzerindeki kara bulutlar ve sürekli toz fırtınasının güneş ışınlarını engelemesinden ötürü, ikiz robotların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli enerji seviyesinin çok altına düşmelerinden endişe eden NASA mühendisleri, robotların çok dayanıklı olduğunu söyledi.

Victoria Krateri'ne iniş bugün

Şiddetli toz fırtınalarından ötürü Opportunity'nin Victoria Krateri'ne inişini erteleyen mühendisler, parlak bir kaya tabakası bulunan ve atmosferle yüzeyi arasındaki etkileşimin milyonlarca yıl öncesine ait kanıtları bulunduğu tahmin edilen kratere inişi bugün başlatmayı öngörüyor.

NASA yetkilileri, toz fırtınalarının Opportunity'nin bazı cihazlarına zarar vermiş olabileceğini, bunu 10 metreyi aşkın krater duvarına inişe başladıklarında görebileceklerini belirtiyor.

Yeri dolayısıyla toz fırtınalarından ikizi Opportunity kadar etkilenmeyen Spirit adlı diğer robot ise adına 'Home Plate' denilen ve lav ile su karışımı bir toprağın kanıtlarının yeraldığı kaya katmanından oluşan bölgede uzun süredir bulunuyor.
CNN Turk alintidir