Sanal ortamda el ele tutuşmak ister misiniz?Sevgiliniz uzaktaysa dert etmeyin. Sanal ortamda onu öpebilirsiniz... İşte o teknoloji...

17.09.2007 16:50Sanal ortamda sohbet ettiğiniz insanla tokalaşmak ister misiniz? İrlandalı bilim insanları tarafından geliştirilen özel bir eldiven, bilgisayar karşısında mesajlaşılan insanla, el sıkışma hissi yaşamasını sağlayacak. Yeni teknoloji; internet aracılığıyla, kavrama, hareket ve deri dokusu gibi özellikleri iletebiliyor.
Bilgisayar kullanıcılarının eşyaları 'hissetmesini' sağlayan aletle, binlerce kilometre uzaklıktaki arkadaşlar el sıkışabiliyor, sevgililer birbirlerine öpücük gönderebiliyor. Bir eldivenin içine yerleştirilmiş küçük motor ve basınç tıkaçları yardımıyla, kullanıcılar parmakların pozisyonu, dokunuşlarının sıkılığı ve hatta derilerinin hisleriyle ilgili bilgileri iletebiliyor. İrlanda Queen's Üniversitesi'nden Prof. Alan Marshall geliştirdiği 'dokunma teknolojisi' sayesinde internet deneyiminin daha gerçekçi olacağını müjdeliyor. İlk denemesi yapılan eldivenle, Belfast'taki bir adamla Ipswich'teki başka biri arasında sanal el sıkışma gerçekleşti.

Telegraph