Blackberry'de güvenlik sorunu aşıldıMilletvekillerine dağıtılacak olan BlackBerry uluslararası güvenlik akreditasyonu elde etti

25.09.2007 15:31
Mobil iletişim pazarı için kablosuz çözüm tasarlayan Research In Motion'un (RIM) hizmet ve ürün markası BlackBerry kurumsal sunucu ve BlackBerry cihaz yazılımının, uluslararası güvenlik akreditasyonu elde ettiği bildirildi.

RIM Güneydoğu Avrupa Satış Müdürü Erkut Alkaya, akreditasyona ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, RIM'in 6 bin çalışanıyla 40 milyar dolarlık bir marka olduğunu belirterek, en büyük kurumsal müşterilerinin ise 200 bin kullanıcıyla ABD hükümeti olduğunu ifade etti.

RIM'in sistem ile ürünlerinin üst ve orta düzeyde kurumsal ve bireysel olarak kullanıldığına dikkat çeken Alkaya, bunu KOBİ sınıfına yaymaya çalıştıklarını anlattı.
BlackBerry kurumsal sunucu ve BlackBerry cihaz yazılımının elde ettiği güvenlik akreditasyonunun Kanada'dan alındığını belirten Alkaya, Türkiye'de bu sertifikanın Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilmesi gerektiğini, ancak TSE'nin laboratuvarının olmaması nedeniyle sertifikayı TSE adına TÜBİTAK'ın verdiğini söyledi.
Türkiye'de şu anda bakanlık seviyesinde kullanıcılarının bulunduğunu ifade eden Alkan, aynı zamanda emniyet çatısı altındaki motorize ekipler için de özel bir proje hazırladıklarını aktardı.
Alkan, yakın bir zamanda Meclis'in milletvekillerine akıllı telefon vereceğini, bu sertifika ile kendilerinin bu anlamda tercihte bir adım daha önde olduğunu düşündüğünü söyledi.
Şu anda dünyada yüzde 60-65 pazar payına sahip olduklarını belirten Alkan, Türkiye'de ise bu oranın daha yüksek olduğunu kaydetti.
BlackBerry aracılığıyla yollanan e-postaların Kanada ve İngiltere üzerinden gönderildiğini, dolayısıyla bu ülkelerin güvenlik teşkilatları tarafından e-postaların gözetlendiğinin düşünüldüğü şeklinde yorumlarla sık karşılaştıklarını ifade eden Alkan, ''Ben buradan çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki, BlackBerry üzerinden gönderilen datalar çok güvenli ve kriptoludur'' dedi.
-ORTAK KRİTERLER...-
Toplantıda verilen bilgiye göre, BlackBerry'nin akredite olmasını sağlayan ortak kriterler, bilgi teknolojileri ürünlerinin belirli güvenlik kriterlerine uyduklarını onaylayan uluslararası standartlardan oluşuyor.
BlackBerry kurumsal sunucu ve BlackBerry cihaz yazılımı da, bağımsız değerlendirme kuruluşunca denetlenerek EAL 2 güvenlik kriterine uygun bulundu.
Bu değerlendirme, Güvenlik Seviyesi Ortak Kriterler Tanıma Sözleşmesi (CCRA) kapsamında Türkiye'nin de içinde bulunduğu 25 ülke tarafından kabul ediliyor.
Ortak kriterler sertifikasyonlarına ek olarak, BlackBerry kurumsal çözümünün kullanımı, İngiltere'deki CAPS güvenlik programı çerçevesinde de onaylandı.
Önemli verilerin kablosuz iletişimi için NATO ve İngiliz hükümeti tarafından sınırlandırılmış olarak onaylanan BlackBerry kurumsal çözümü, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Avusturya ve Kanada'da devlet kurumları tarafından yaygın olarak kullanıyor.

AA alintidir